X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawda o nas zamknięta w genach. Dlaczego warto je badać?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 14:00
- Jeżeli nasza mama chorowała na nowotwór, który jest związany z uszkodzeniem genu, to mamy 50 procent szansy, że go odziedziczymy - mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka.
Audio
  • Dlaczego robienie badań genetycznych jest tak istotne? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Ditty_about_summer / Shutterstock

W genach ukrytych jest wiele ważnych informacji na nasz temat, m.in. co do tego, jakie choroby możemy mieć w przyszłości. Dotyczy to np. chorób nowotworowych. - Jeżeli odpowiednio wcześnie wykryjemy, że mamy wadliwy gen, który zwiększa możliwość zachorowania na raka, to jesteśmy w stanie podjąć odpowiednie kroki. Jak się szacuje, co czwarty chory na nowotwór urodził się z chorobotwórczą zmianą, która zwiększyła ryzyko zachorowania - opowiada dr hab. n. med. Anna Wójcicka.

Istotą badań genetycznych jest ustalenie, czy posiadamy wadliwy gen i próba wyleczenia nowotworu w jego wczesnym stadium. - Na podstawie dosłownie 4 ml krwi ustalamy, czy pacjent ma zwiększone ryzyko zachorowania na jakieś choroby, w tym nowotworowe - wyjaśnia lekarz.

O tym, jak badania genetyczne mogą uchronić nas przed chorobami, co można zrobić, jeśli w gronie najbliższych mamy osoby, które przeszły raka, i jaka jest profilaktyka w przypadku zwiększonego ryzyka zachorowania, mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: dr hab. n. med. Anna Wójcicka (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 9.24

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wróciła moda na zioła. Jak oczyścić się na wiosnę?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 19:48
- Kwitnący w maju mniszek lekarski to cudowna roślina, która doskonale oczyszcza organizm i jest zalecana w kuracjach wiosennych - mówi dr Ewelina Pióro-Jabrucka, ekspertka w dziedzinie ziół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego potrzebne nam są pszczoły i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:24
- Miód to szybkie i doskonałe źródło energii, a poza tym zawiera wiele związków biologicznie czynnych, które działają bakteriobójczo i wzmacniają naszą odporność - mówi Justyna Marszałkowska, dietetyk.
rozwiń zwiń