Prawda o nas zamknięta w genach. Dlaczego warto je badać?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 14:00
- Jeżeli nasza mama chorowała na nowotwór, który jest związany z uszkodzeniem genu, to mamy 50 procent szansy, że go odziedziczymy - mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka.
Audio
  • Dlaczego robienie badań genetycznych jest tak istotne? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Ditty_about_summer / Shutterstock

W genach ukrytych jest wiele ważnych informacji na nasz temat, m.in. co do tego, jakie choroby możemy mieć w przyszłości. Dotyczy to np. chorób nowotworowych. - Jeżeli odpowiednio wcześnie wykryjemy, że mamy wadliwy gen, który zwiększa możliwość zachorowania na raka, to jesteśmy w stanie podjąć odpowiednie kroki. Jak się szacuje, co czwarty chory na nowotwór urodził się z chorobotwórczą zmianą, która zwiększyła ryzyko zachorowania - opowiada dr hab. n. med. Anna Wójcicka.

Istotą badań genetycznych jest ustalenie, czy posiadamy wadliwy gen i próba wyleczenia nowotworu w jego wczesnym stadium. - Na podstawie dosłownie 4 ml krwi ustalamy, czy pacjent ma zwiększone ryzyko zachorowania na jakieś choroby, w tym nowotworowe - wyjaśnia lekarz.

O tym, jak badania genetyczne mogą uchronić nas przed chorobami, co można zrobić, jeśli w gronie najbliższych mamy osoby, które przeszły raka, i jaka jest profilaktyka w przypadku zwiększonego ryzyka zachorowania, mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: dr hab. n. med. Anna Wójcicka (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 9.24

sm/pg

Czytaj także

Wróciła moda na zioła. Jak oczyścić się na wiosnę?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 19:48
- Kwitnący w maju mniszek lekarski to cudowna roślina, która doskonale oczyszcza organizm i jest zalecana w kuracjach wiosennych - mówi dr Ewelina Pióro-Jabrucka, ekspertka w dziedzinie ziół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego potrzebne nam są pszczoły i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:24
- Miód to szybkie i doskonałe źródło energii, a poza tym zawiera wiele związków biologicznie czynnych, które działają bakteriobójczo i wzmacniają naszą odporność - mówi Justyna Marszałkowska, dietetyk.
rozwiń zwiń