Przejście na emeryturę - o czym trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:50
Przychodzi taki wiek, że czas podjąć decyzję o przejściu na emeryturę. Jakie prawa i obowiązki ma emeryt? Porad udziela specjalistka prawa pracy.
Audio
  • Porady dla przyszłego emeryta (Cztery pory roku/Jedynka)
Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)
Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock/oneinchpunch

Od 1 października kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65. - Przejście na emeryturę to zawsze nasza decyzja - mówi mecenas Joanna Korzeniewska-Zielińska. Wskazuje, że to przywilej pracownika. Może przejść na emeryturę i cieszyć się urokami życia. Natomiast pracodawca nie może zmusić pracownika do przejścia na świadczenie ZUS.

Przypomina, że przed osiągnięciem wieku emerytalnego pracownik jest wręcz chroniony przed wypowiedzeniem i zmianom warunków pracy. - To są cztery lata - mówi gość Jedynki. Podkreśla, że im dłużej będzie ktoś pracował, tym wyższą będzie miał emeryturę. - Absolutnie nie dajmy się przekonać pracodawcy, że to jest w naszym interesie, abyśmy odeszli na emeryturę - radzi.

Jakie, poza wnioskiem, są potrzebne dokumenty, aby przejść na emeryturę i jakie trzeba spełnić warunki? Gdzie dowiedzieć się, w jakiej wysokości świadczenia będą wypłacane i jak się zwiększą, jeśli będziemy dalej pracować? Czy po przejściu na emeryturę można pracować. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mecenas Joanna Korzeniewska-Zielińska (ekspert w dziedzinie prawa pracy)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 11.18

ag/ac
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS: o co pytamy najczęściej doradców emerytalnych?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 09:40
Doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mają pełne ręce roboty. Zbliżą się bowiem termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile osób skorzysta z niższego wieku emerytalnego?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 13:05
Osoby, które chcą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego, od 1 września mogą składać w ZUS wnioski o przyznanie świadczeń. Takie prawo zyskało 330 tys. obywateli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższy wiek emerytalny. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenia?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 10:17
Od piątku osoby, które obejmie reforma obniżająca wiek emerytalny, będą mogły składać wnioski o świadczenie. Uprawnienie do niego zyska ponad 330 tys. osób. 
rozwiń zwiń