Szachy, balet, robotyka. "Zajęcia dodatkowe nie zrobią z dziecka geniusza"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 16:00
- To, kim dziecko będzie w przyszłości, nie zależy od tego, czy jest objuczone zajęciami szkolnymi i dodatkowymi od rana do wieczora - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięca.
Audio
  • Psycholog dziecięca Agnieszka Robak o zajęciach dodatkowych (Cztery pory roku/Jedynka)
Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać dziecko?
Na jakie zajęcia dodatkowe zapisać dziecko?Foto: JoHo/shutterstock.com/cc

Wielu rodziców myśli, że już od najmłodszych lat dziecka warto inwestować w jego przyszłą karierę. Stąd pomysły zapisywania kilkulatków na zajęcia szachowe, matematyczne, językowe, artystyczne i sportowe, często niezgodne z naturalnymi zdolnościami.

- Należy być ostrożnym, bardzo małe dzieci rzadko wykazują konkretne predyspozycje. Pewien rodzaj talentu widać u dzieci 10-letnich, zdarzają się młodsze, ale są to wyjątkowe przypadki. Natomiast małe dziecko jest tak ciekawe świata, tak otwarte, z tak ogromnym biologicznym napędem rozwojowym, że z wielkim zainteresowaniem będzie wchodziło w każdą aktywność - przekonuje Agnieszka Robak.

W jaki sposób obserwować dziecko, by odkryć jego wrodzone predyspozycje? W którym momencie zapisać je na specjalistyczne zajęcia? Jak reagować na zachcianki dzieci, które pod wpływem kolegów chcą zapisywać się do różnych grup zainteresowań? I po co dzieciom nuda? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Agnieszka Robak (psycholog dziecięca)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 9.13

mg/ac

Czytaj także

Jak przekonać dzieci do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:00
Internet, gry komputerowe i filmy dla wielu najmłodszych są dużo atrakcyjniejsze niż książki. Jednak eksperci przekonują, że głównymi winowajcami spadku zainteresowania czytaniem nie są wcale nowe technologie, tylko... rodzice!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci na rzecz dzieci z "niepełną sprawnością"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 10:35
Krzysztof Drwal w przeszłości związany był m.in. z radiową Jedynką, a dziś pracuje dla Telewizji Polskiej. Jednak to nie dziennikarstwo jest jego głównym zajęciem. Gość audycji działa w tarnowskim stowarzyszeniu "Ich lepsze jutro".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 12:30
Jak opanować płacz malucha oraz stres rodziców? Jak żegnać się przed przedszkolem i szkołą, żeby ułatwić dziecku rozstanie?
rozwiń zwiń