Podobieństwa czy różnice? Co decyduje o tym, że związek przetrwa?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 11:18
- Czasami pozornie wydaje nam się, że jesteśmy różni i te różnice nas pociągają, potem okazuje się, że mamy podobne zasady, podobne normy, które sprawiają, że jesteśmy razem - wyjaśniała w audycji "Cztery pory roku" Monika Dreger psycholog z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.
Audio
  • Co sprawia, że dobieramy się w związki? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Syda Productions

Badania pokazują, że to dzięki podobieństwom osoby tworzą relacje na długie lata. Łączą nas wspólne pasje, cechy charakteru i światopogląd. Chętniej wybieramy partnera, lub partnerkę, którzy kierują się takimi samymi wartościami i myślą w podobny sposóbCo jest zatem największą przeszkodą w budowaniu trwałej relacji? Są to różnice.

- To właśnie pary, które się różnią mają najwięcej problemów. Nie spotkałam się z parą, która twierdziła, że ich problemy biorą się z podobieństw. Chodzi nie tylko o różnice w przyjętych normach i zasadach, ale także w pasjach jakie realizujemy - przekonywał gość.

Co zatem sprawia, że się w sobie zakochujemy? Monika Dreger twierdzi, że najpierw zwracamy uwagę na atrakcyjność fizyczną - Pierwsze wrażenie to wygląd, mowa ciała, komunikaty niewerbalne, coś na co reagujemy, ponieważ nie wiemy jaka ta osoba jest - tłumaczyła psycholog.

Czym jest tzw. "pierwsze wrażenie"? Które teorie biologiczne czy społeczne są w stanie wyjaśnić wybór życiowego partnera? Czy prawdziwą miłość można znaleźć dzięki portalom randkowym? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Monika Dreger (Warszawska Grupa Psychologiczna)

Data: 29.09.2017

Godzina emisji: 10.20

ac/kh

Czytaj także

Idealny plan na miłość. Czy jest wykonalny?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 10:18
Nie musisz być singlem do końca życia. Zastanów się, dlaczego akurat teraz brakuje obok ciebie drugiej osoby. Zacznij od poddania analizie swojego nastawienia, swoich potrzeb i doświadczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak znaleźć miłość? "Zacznij od pokochania siebie"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:00
- Zachęcam, by nie mysleć w kategoriach "muszę znaleźć partnera, partnerkę, bo jest mi to potrzebne do". To uprzedmiotowienie drugiego człowieka, a nie zachęta do wspólnego życia - przekonuje psycholożka i terapeutka Iwona Firmanty.
rozwiń zwiń