"Wszyscy jesteśmy Kościuszkami". "To potwornie lubiany bohater"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 12:48
Czego dokonał Tadeusz Kościuszko, że Thomas Jefferson nazwał go "najczystszym synem wolności" a Napoleon "bohaterem północy"? Jak groźnym przeciwnikiem był, skoro caryca Katarzyna Wielka mówiła o nim "bestia". Jaki mieli wpływ Czartoryscy na to, że został żołnierzem? Dlaczego powstanie kościuszkowskie, mimo przegranej, było tak ważne dla kolejnych pokoleń Polaków?
Audio
  • Adrian Pogorzelski o początkach Tadeusza Kościuszki i jego wielkiej wyprawie do Ameryki (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Obchody w Krakowie (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Obchody w Warszawie (Cztery pory roku/Jedynka)
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Obraz Kazimierza Wojniakowskiego (1771-1812)/Domena publiczna

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci.

Tadeusz Kościuszko - niezwykły bohater

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

- Chyba najbardziej przełomowym momentem w życiu Kościuszki było wstąpienie do Korpusu Kadetów/Szkoły Rycerskiej - podkreślił w radiowej Jedynce Adrian Pogorzelski, archeolog, entuzjasta historii, pilot wycieczek, przewodnik po polu bitwy maciejowickiej.

W 1776 roku Kościuszko wypłynął w podróż do Ameryki. - Wierzę w to, że on się znalazł na statku z powodu zawodu miłosnego - podkreślił Pogorzelski. Przypomniał, że wyprawa o mały włos nie skończyłaby się dla Kościuszki tragicznie - jednostka bowiem uległa katastrofie.

Co Kościuszko robił w Ameryce? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Obchody w Krakowie i w Warszawie

Szczątki Tadeusza Kościuszki spoczywają w krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej. W Krakowie jest więcej miejsc związanych z tym wybitnym Polakiem. U stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, a nad miastem góruje Kopiec Kościuszki.

W związku z kulminacją obchodów roku kościuszkowskiego w Krakowie powstanie... niezwykłe zdjęcie, na którym pojawią się mieszkańcy tego miasta i turyści w czapkach krakuskach. Inicjatywę przybliżył w radiowej Jedynce fotograf Wiesław Majka.

"Tadeusz Kościuszko jest potwornie lubianym bohaterem" - w audycji rozmawialiśmy także z Przemysławem Szczerbińskim z Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie, który opowiedział o wydawnictwie płytowym "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami".

To zbiór pieśni poświęconych bohaterowi. Sesja nagraniowa odbyła się w Polskim Radiu Kraków, a w sobotę (14.10) pieśni będą rozbrzmiewać podczas specjalnej lekcji śpiewania.

W Warszawie, w związku z 200. rocznicą śmierci bohatera, również zaplanowano pewne atrakcje. Jakie? O tym Wojciech Kalwat, kurator plenerowej wystawy "Tadeusz Kościuszko - człowiek idei" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, a prezentowanej na Placu Powstańców Warszawy.

Zapraszamy do wysłuchania nagrań.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Adrian Pogorzelski (archeolog, entuzjasta historii, pilot wycieczek, przewodnik po polu bitwy maciejowickiej), Wiesław Majka (fotograf), Przemysław Szczerbiński (Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie), Wojciech Kalwat (kurator plenerowej wystawy "Tadeusz Kościuszko - człowiek idei")

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 9.00-11.00

kk/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko – nieskazitelny symbol polskości

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 06:03
Czy o naszym narodowym bohaterze, bohaterze dwóch krajów i kontynentów, można powiedzieć coś złego?
rozwiń zwiń