Legendarny pianista Krystian Zimerman wydał płytę

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 16:00
W 1975 roku, jako pierwszy Polak od 20 lat, wygrał Konkurs Chopinowski. Dziś rzadko daje koncerty, a jeszcze rzadziej udziela wywiadów, ale we wrześniu wydał płytę z sonatami Schuberta.
Audio
Krystian Zimerman
Krystian ZimermanFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Jak podkreśla dziennikarz muzyczny Adam Rozlach, pianista zdecydował się na wydanie nagrania dopiero po 30 latach grania tych utworów. - On mógł je wydać już 28 lat temu, bo grał wtedy tak samo znakomicie jak dzisiaj. A jednak nie zrobił tego, głównie z powodu szacunku dla kompozytorów - mówi.

Utwory zostały zarejestrowane w niezwykłym miejscu - w sali koncertowej koło Tokio, która została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 2007 roku, a potem odbudowana m.in. dzięki pieniądzom zebranym podczas recitalu Zimermana.

Co ciekawe, Adam Rozlach w czasach szkolnych siedział z wybitnym pianistą w jednej ławce. - To były już lata naszych pierwszych miłości, liceum. Krystian przyszedł do nas w 9. klasie, bardzo przeżywaliśmy jego pojawienie się. Już wcześniej mówiło się, że dołączy do nas ktoś niesamowity. Był zawsze bardzo elegancko ubrany, w garniturze, pod krawatem. Wyjątkowo zdolny, świetny i z historii, i z matematyki - wspomina Adam Rozlach.

Dlaczego zwycięzca konkursu chopinowskiego nie nagrał dotąd sonat polskiego kompozytora? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji:  "Cztery pory roku".

Prowadzi:  Małgorzata Raducha

Gość: Adam Rozlach (dziennikarz Jedynki, znawca muzyki Chopina)

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 10.21

mg/kk

Czytaj także

Malcolm Frager interpretuje Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 00:00
Po wakacyjnej przerwie powracają koncerty Chopinowskie. W pierwszej tej jesieni odsłonie audycji można było usłyszeć nagrania Malcolma Fragera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gina Bachauer i Koncert f-moll op. 21 Chopina

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 14:00
Już za życia uznawana była za jedną z największych pianistek XX wieku. Jej nauczycielami byli Alfred Cortot i Sergiusz Rachmaninow. Kolejny "Koncert Chopinowski" to okazja do zapoznania się z muzycznym kunsztem pianistki Giny Bachauer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert Chopinowski w Międzynarodowym Dniu Muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 23:08
Wojciech Świtała gra ballady. Nagranie zostało dokonane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w 2011 roku.
rozwiń zwiń