Piłsudski, Zamenhof, Tołstoj. Głosy z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:20
W Światowym Dniu Dziedzictwa Audiowizualnego odkrywamy tajemnice archiwów Polskiego Radia i emitujemy nasze najcenniejsze nagrania - zarejestrowane przed wojną wypowiedzi czołowych postaci świata polityki i kultury.
Audio
  • Perełki z archiwum Polskiego Radia (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/przemokrzak

Zbiory muzyczne gromadzone były przez Polskie Radio od momentu jego powstania, czyli od 1925 roku. Wszystkie zbiory przedwojenne - taśmy, płyty, partytury - uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej. Zaraz po niej do Polskiego Radia zaczęły trafiać ocalałe płyty z całej Polski, a także poniemieckie taśmy. Dary były przekazywane przez wiele lat przez różne instytucje i ludzi prywatnych. Dziś archiwum Polskiego Radia to najnowsza historia Polski w formie audio.

W audycji posłuchacie Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto, który w 1909 r. wystąpił na kongresie tego języka w Barcelonie; pisarza Lwa Tołstoja, który przemawiał do chłopców na zakończenie roku szkolnego w 1908 r.; cesarza Austrii Franciszka Józefa, który w 1915 r. optował za stworzeniem funduszu dla austriackich wdów i sierot; marszałka Józefa Piłsudskiego nagranego przez firmę Rudzki w  1924 r. oraz kompozytora Karola Szymanowskiego, który w 1935 r. wyjaśniał, w jaki sposób wybrał temat baletu pt. "Harnasie".

Zachęcamy do wysłuchania tych radiowych unikatów!

***

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Przygotował: Wojciech Urban

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 10.34

Materiał wyemitowano w audycji "Cztery pory roku".

mg/kh

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Grabski - podniósł Polskę z ruiny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 10:00
Bohaterem audycji był Władysław Grabski - ekonomista, minister skarbu i dwukrotny premier II Rzeczpospolitej, bezpartyjny fachowiec, autor reformy skarbowej i ojciec polskiego złotego.
rozwiń zwiń