X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piłsudski, Zamenhof, Tołstoj. Głosy z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:20
W Światowym Dniu Dziedzictwa Audiowizualnego odkrywamy tajemnice archiwów Polskiego Radia i emitujemy nasze najcenniejsze nagrania - zarejestrowane przed wojną wypowiedzi czołowych postaci świata polityki i kultury.
Audio
  • Perełki z archiwum Polskiego Radia (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/przemokrzak

Zbiory muzyczne gromadzone były przez Polskie Radio od momentu jego powstania, czyli od 1925 roku. Wszystkie zbiory przedwojenne - taśmy, płyty, partytury - uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej. Zaraz po niej do Polskiego Radia zaczęły trafiać ocalałe płyty z całej Polski, a także poniemieckie taśmy. Dary były przekazywane przez wiele lat przez różne instytucje i ludzi prywatnych. Dziś archiwum Polskiego Radia to najnowsza historia Polski w formie audio.

W audycji posłuchacie Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto, który w 1909 r. wystąpił na kongresie tego języka w Barcelonie; pisarza Lwa Tołstoja, który przemawiał do chłopców na zakończenie roku szkolnego w 1908 r.; cesarza Austrii Franciszka Józefa, który w 1915 r. optował za stworzeniem funduszu dla austriackich wdów i sierot; marszałka Józefa Piłsudskiego nagranego przez firmę Rudzki w  1924 r. oraz kompozytora Karola Szymanowskiego, który w 1935 r. wyjaśniał, w jaki sposób wybrał temat baletu pt. "Harnasie".

Zachęcamy do wysłuchania tych radiowych unikatów!

***

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Przygotował: Wojciech Urban

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 10.34

Materiał wyemitowano w audycji "Cztery pory roku".

mg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Grabski - podniósł Polskę z ruiny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 10:00
Bohaterem audycji był Władysław Grabski - ekonomista, minister skarbu i dwukrotny premier II Rzeczpospolitej, bezpartyjny fachowiec, autor reformy skarbowej i ojciec polskiego złotego.
rozwiń zwiń