Europa Środkowo-Wschodnia - rynek gorszej jakości?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 15:25
W internecie co jakiś czas pojawiają się zdjęcia produktów tych samych marek wytwarzanych na rynki wschodnie i zachodnie, ale mających inne składy lub objętości opakowań. - To prawda, ale jak każda prawda, jest bardziej złożona - mówi prof. Andrzej Kowalski.
Audio
  • Europa Środkowo-Wschodnia - rynek gorszej jakości? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alphaspirit

Gość Jedynki, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, stwierdza, że różne składy najczęściej wynikają z przyzwyczajeń konsumentów. - Czy da się wyprodukować taki sam produkt, który potem będzie kosztował w jednym kraju 9, a w drugim 30-40 zł? Nie, te produkty muszą się czymś różnić. Poza tym często naszym konsumentom smakuje coś innego niż tym za granicą - wyjaśnia prof. Kowalski.

Dodaje też, że to sami handlowcy zamawiają u producentów uboższe wersje produktów. - Dla mnie to normalne, pod warunkiem, że jest to przejrzyste i wszystko napisane jest na etykiecie - mówi prof. Kowalski.

Prowadzący Roman Czejarek podaje jednak przykład ketchupu, który w Polsce i w Niemczech ma identyczne opakowanie, taką samą objętość, zbliżoną cenę i różny skład. Czy to uczciwe? Posłuchajcie audycji!

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Andrzej Kowalski (dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 11.22

mg/ag

Czytaj także

Lubisz ryby i owoce morza? Jedz niezagrożone

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 07:11
- Co 20 minut znika jeden gatunek zwierząt, wsród nich ryby i owoce morza. Zasoby ryb dramatycznie się kurczą - mówi Paweł Średziński z WWF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsumencie - nie bój się walczyć o swoje prawa!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 13:30
Klienci nie są bezbronni w starciu z nieuczciwymi sklepami czy bankami. - Istnieje sieć poradnictwa konsumenckiego, myślę tu o rzecznikach konsumentów, organizacjach konsumenckich i rzeczniku finansowym - mówi Dorota Karczewska z UOKiK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na zakwasie, bez glutenu czy jasne. Nasz chleb powszedni

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 17:45
- Żadna skrajność nie jest dobra. Jeśli rano zjemy dwie kanapki i wieczorem kolejne dwie, to są to dobre proporcje, ale nie może być tak, że dwie trzecie talerza to pieczywo - mówi dietetyczka, Alicja Kalińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kranu czy z butelki? Radzimy, jaką wodę pić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:37
Światowy Dzień Wody obchodzony 22 marca ma przypominać nam, jak cennym dobrem jest dostęp do wody pitnej. W tym właśnie dniu rozmawiamy więc o tym, jaka woda jest dla nas najbezpieczniejsza i czy powinniśmy pić tylko tę butelkowaną.
rozwiń zwiń