Podróż po Polsce śladami Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 11:37
- W większość tekstów pisarza znajdziemy, jeśli nie echa, to wprost przywołane miejsca, które były dla niego ważne - mówi w cyklu "Poza utartym szlakiem" dr hab. Monika Gabryś-Sławińska z Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.
Audio
  • Podróż po Polsce śladami Stefana Żeromskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
Muzeum Stefana Żeromskiego w NałęczowieFoto: PAP/Maciej Wojtkowiak/Alamy

W Polsce jest kilka muzeów Stefana Żeromskiego, m.in. w Konstancinie pod Warszawą, w Ciekotach na Kielecczyźnie i w Nałęczowie.

- Jako muzeum w Nałęczowie, mamy to szczęście, że dysponujemy prawdziwymi pamiątkami po pisarzu. Muzeum znajduje się w chacie, która została stworzona zgodnie z wolą artysty, więc do dzisiaj możemy podziwiać miejsce, które było pracownią i miejscem odpoczynku pisarza. Dodatkowo możemy się także pochwalić autentycznym wyposażeniem. Mamy biurko Żeromskiego, stoliki karciane... - wylicza gość Jedynki. - Nasze muzeum w przyszłym roku będzie obchodziło swoje 90-lecie. Jest to najstarsze literackie muzeum działające w Polsce - dodaje.

W jakie inne - ważne dla Stefana Żeromskiego - miejsca w Polsce warto się wybrać? Dlaczego pisarz nie lubił na początku Warszawy? Co go zafascynowało w Paryżu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr hab. Monika Gabryś-Sławińska z Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Data: 8.11.2017

Godzina emisji: 9.22

kh/kk

Czytaj także

Sandomierz. Rękawiczki św. Jadwigi i fajka Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 11:00
- Wszyscy wchodzą i pytają: to tu zobaczymy rękawiczki św. Jadwigi? A potem są absolutnie zaskoczeni klasą zbiorów - mówi Urszula Stępień o ekspozycji Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum w Wieliczce - majestat starej kopalni

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:20
Trasa muzealna w kopalni soli w Wieliczce właśnie świętuje swoje 50. urodziny. - Muzeum było niezwykle nowoczesne, jego twórca, Alfons Długosz, zadbał o atrakcyjną ekspozycję, a także o to, by były tam sala kinowa i kawiarnia - mówi Piotr Chwalba z muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szydłowiec - perła renesansu na Mazowszu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 08:20
Nasze mobilne studio tym razem wybierze się do Szydłowca położonego w południowej części województwa mazowieckiego, w zachodniej części Przedgórza Iłżeckiego.
rozwiń zwiń