Zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 10:52
- Sprawę Grzegorza Przemyka można było odtworzyć, ponieważ zachowały się dokumenty - mówi w "Czterech porach roku" Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2017.
Audio
  • Zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku (Cztery pory roku/Jedynka)
Uroczystości pogrzebowe Grzegorza Przemyka
Uroczystości pogrzebowe Grzegorza Przemyka Foto: PAP/Maciej Billewicz

To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. Grzegorz Przemyk, świeżo upieczony maturzysta, został w maju 1983 roku śmiertelnie pobity przez milicję. W czasie śledztwa i rozprawy władze PRL za wszelką ceną starały się odwrócić uwagę od milicjantów, próbując przerzucić odpowiedzialność na sanitariuszy i lekarzy.

- Fascynujące w tej opowieści jest to, że jest to opowieść o kłamstwie. Kiedy mówimy o ofiarach, to jesteśmy w stanie się wczuć, ale odtworzyć proces funkcjonowania kłamstwa jest o wiele trudniej. Tym bardziej, że po drugiej stronie nie ma nikogo, kto uderzy się w pierś i powie: "tak, my to zrobiliśmy" - mówi gość Jedynki.


Grzegorz Przemyk Grzegorz Przemyk

Cezary Łazarewicz w swojej książce odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy wywarli między innymi Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak czy Jerzy Urban. - Myślałem, że Kiszczak się przełamie, przed śmiercią uderzy się w pierś, wzniesie się ponad te łgarstwa i ujawni kulisy tego, co się wydarzyło - zaznacza.

***

W sobotę 18 listopada tuż po godz. 21.00 radiowa Jedynka zaprezentuje zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko, którego bohaterem jest Grzegorz Przemyk. Autorem i reżyserem słuchowiska "Idę tylko zimno mi w stopy" jest Tomasz Man.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Cezary Łazarewicz (dziennikarz i publicysta)

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 9.23

kh/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb Grzegorza Przemyka - manifestacja przeciw komunistycznej zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 06:01
19 maja 1983 roku w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w pogrzebie Grzegorza Przemyka, 19-letniego maturzysty, śmiertelnie pobitego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń