Podaruj paczkę rodakowi na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 14:19
Zbierają żywność, słodycze i środki czystości. Nie potrzebują używanej odzieży, sprzętów i zabawek. Z zebranych pieniędzy kupują artykuły szkolne i wiele innych rzeczy potrzebnych rodakom na Kresach. - Z każdym rokiem liczba miejscowości, do których trzeba dotrzeć z pomocą rośnie – mówił w Jedynce Łukasz Szełemej.
Audio
  • O akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" (Cztery pory roku/Jedynka)
Pani Aleksandra wita polskich pielgrzymów na Litwie
Pani Aleksandra wita polskich pielgrzymów na LitwieFoto: Wojciech Woźniak/Fundacja Polskich Wartości

Gośćmi "Czterech pór roku" byli organizatorzy akcji Pomoc dla Rodaka i Bohatera na Kresach, której tegoroczna, czwarta edycja wkroczyła w decydującą fazę.

- To nie tylko paczka na Boże Narodzenie, nasza akcja to trwająca przez cały rok pomoc dla dzieci, szkół i rodzin Polaków na Wileńszczyźnie. Do 6 grudnia zbieramy dary, 12 grudnia z Przecławia w Zachodniopomorskim ruszamy na Litwę. W zeszłym roku paczek było tak dużo, że pojechały TIR-em – mówił Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości. 

Jak narodziła się akcja? - W 2014 roku będąc na pieszej pielgrzymce z Suwałk do Wilna, w okolicach miejscowości Turgiele na Litwie zrobiłem zdjęcie pani Aleksandrze, która częstowała pielgrzymów marchewkami i kanapkami. Umieściłem je w internecie, nie przypuszczając, z jak wielkim odzewem się spotka – wspominał gość audycji. 

Przyjaciele autora fotografii postanowili zrobić pani Aleksandrze prezent i zawieźć go na Litwę. W akcję przygotowywania paczek zaczęły włączać się kolejne osoby i ruszyła prawdziwa lawina, która trwa do dziś.

Czego najbardziej potrzebują Polacy mieszkający na Litwie? Jak można dołączyć do akcji pomocy? Z nagrania audycji dowiesz się, co możesz zrobić, by twoja pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Wojciech Woźniak i Łukasz Szełemej (Fundacja Polskich Wartości)

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 10.21

mko/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śladami Władysława Syrokomli

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 19:56
W kolejnym wydaniu audycji z cyklu "Świat Kresów" trafiliśmy na Litwę, do podwileńskiej Borejkowszczyzny. W tej niewielkiej osadzie żył i pracował Władysław Syrokomla, poeta, publicysta i krajoznawca okresu Romantyzmu. 
rozwiń zwiń