Choroba Alzheimera. Schorzenie tysiąca małych błędów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:30
Zaczyna się od zapominania, zadawania w kółko tych samych pytań, gubienia się. Potem objawy zwykle się nasilają, chory traci umiejętność pisania, czytania, rozumienia abstrakcyjnych pojęć, a wreszcie - przestaje rozpoznawać bliskich. Na tym polega choroba Alzheimera, która wpływa na życie całej rodziny.
Audio
  • Jarosław Gnioska o postępowaniu przy chorobie Alzheimera (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/michaelheim

Często takie objawy, jak roztargnienie czy zapominanie w naturalny sposób towarzyszą starości i nie wskazują na chorobę Alzheimera. - Jeżeli jednak pierwsze symptomy występują już przed 60. rokiem życia, jest to alarm - mówi Jarosław Gnioska z Centrum Alzheimera w Warszawie.

Choroba przebiega w trzech etapach - wczesnym, umiarkowanym i zaawansowanym - i u różnych osób rozwija się w różnym tempie. - Prowadzimy dom pomocy społecznej, gdzie trafiają osoby pod koniec drugiego i w trzecim stadium. Mamy też dom dziennego pobytu dla osób w pierwszym i do połowy drugiego etapu. Tam prowadzimy bardzo intensywną terapię, robimy wszystko, by aktywizować mózg i stymulować fizycznie. Gotujemy tę zupę indywidualnie dla każdego chorego - tłumaczy gość audycji "Cztery pory roku".

Wyjaśnia też, że choroba Alzheimera nazywana jest schorzeniem tysiąca małych błędów. - Dlatego przy poprawie do końca nigdy nie będziemy wiedzieli, co pomogło - wskazuje.

Jakie niebezpieczne zachowania pojawiają się u cierpiących na tę chorobę? W jaki sposób należy podzielić się opieką nad chorym, by nie obciążyć nadmiernie jednego członka rodziny? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Gość: Jarosław Gnioska (Centrum Alzheimera w Warszawie)

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 11.21

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska - to nie jest kraj dla starych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 15:30
- W Skandynawii istnieją nawet uniwersytety dla seniorów. Mogą się uczyć i rozwijać. Starość jest tam dobrze widziana, ludzie nie są wypychani ze społeczeństwa - mówiła w Jedynce psycholog Justyna Dąbrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce zimą. Jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 18:41
- Nie sama temperatura zimą jest istotna, ale nasz ubiór, wysiłek i inne czynniki, które wpływają na nasze samopoczucie i serce - mówi kardiolog, dr Jacek Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suplementy diety - czy warto je stosować?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 12:23
- Suplement diety jest preparatem mającym uzupełnić naszą dietę o składniki, których w diecie jest za mało. Są to elementy takie jak witaminy, minerały, błonnik czy aminokwasy produkowane w kapsułkach z wyglądu bardzo przypominające leki - wyjaśniała prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń