Węgry. Przygoda w krainie wina, zamków, lasów i gór

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 14:00
- Chciałbym przenieść państwa dzisiaj do północno-wschodnich Węgier, do regionu Borsod-Abaúj-Zemplén. Region ten może pochwalić się dwoma pasmami górskimi, pasmem Gór Zemplińskich (Tokajskich) od wschodu oraz Bukowych od strony zachodniej - mówi Gabriel Strumiński.
Audio
  • Gabriel Strumiński zaprasza na Węgry (Cztery pory roku/Jedynka)
Tokaj - węgierski region słynny z winnic
Tokaj - węgierski region słynny z winnicFoto: Shutterstock/blphoto1

Pilot i organizator wycieczek na Węgry w cyklu "Poza utartym szlakiem" przyznaje, że Polacy, przyjeżdżając do Borsod-Abaúj-Zemplén, kierują się prosto do słynącego z win Tokaju. - Troszeczkę omijamy, a szkoda, Sárospatak. Odnajdziemy tam piękny zamek Rakoczego, wielkiego człowieka, który na początku XVIII wieku brał udział w największym powstaniu przeciwko władzy Habsburgów. Zamek jest przykładem węgierskiego renesansu - mówi Strumiński.

I zabiera nas w dalszą drogę. Kierując się w stronę granicy ze Słowacją, dojedziemy do miasteczka, którego nazwa jest trudna do wymówienia nawet dla Węgrów. To Sátoraljaújhely. - Ta miejscowość to przede wszystkim Park Przygód Pasma Zemplén, który spodoba się osobom aktywnie spędzającym czas - tłumaczy Gabriel Strumiński.

Zaprasza też do odwiedzenia pasma Gór Bukowych, które zaskakuje gęstymi lasami i bajkową miejscowością Lillafüred, w której żył i tworzył węgierski poeta József Attila.

A gdzie na Węgrzech znajduje się zamek polskiego króla? Posłuchajcie audycji!

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Gabriel Strumiński (pilot i organizator wycieczek na Węgry)

Data emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 9.23

mg/kh

Czytaj także

Polak za granicą. Już nie tylko Egipt i all inclusive?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 19:04
- Mamy coraz większą świadomość tego, co można zobaczyć na świecie i lepiej porozumiewamy się w obcych językach, więc i częściej wyjeżdżamy za granicę - mówi Monika Witkowska, podróżniczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Estonia. Zimą białe dni, latem - białe noce

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 15:00
- W Tallinie, który jest najbardziej na północ wysuniętą częścią kraju, letnie dni są bardzo długie, a na przełomie czerwca i lipca występuje zjawisko białych nocy - mówi miłośnik i znawca Estonii Kazimierz Popławski. Przyznaje też, że z kolei zimą w tym kraju jest mnóstwo śniegu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnogóra, czyli Bałkany w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 13:30
- Jeśli miałbym określić jakieś miejsce mianem Bałkanów w pigułce, wskazałbym Czarnogórę. Często żałuję, że w pędzie na południe Europy nie zostajemy tam na dłużej - mówił Jarosław Rochowicz, podróżnik i gość cyklu "Poza utartym szlakiem".
rozwiń zwiń