Prof. Jędrzejczak: bez szczepień 66 proc. ludzi by nie żyło

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 12:15
- Z siedmiorga rodzeństwa mojej mamy czwórka zmarła na dyfteryt. Dziś w ogóle nie widzimy tej choroby, bo mamy szczepienia. Dwie trzecie ludzi, którzy dziś żyją, bez szczepień by umarło - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak.
Audio
  • Prof. Wiesław Jędrzejczak o szczepieniach i nowotworach krwi (Cztery pory roku/Jedynka)
Prof. Wiesław Jędrzejczak
Prof. Wiesław JędrzejczakFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Pierwszy lekarz w Polsce, który przeprowadził przeszczep szpiku, w "Czterech porach roku" stwierdził, że wynalezienie szczepionek było największą rewolucją w historii medycyny. - Teraz sobie tego nie uświadamiamy, pojawiają się różne dyskusje o szczepionkach. Kiedyś choroby zakaźne zbierały straszne żniwo - podkreśla prof. Jędrzejczak. - Nie mam żadnych wątpliwości co do skuteczności szczepień, wynalezienie ich najbardziej zmieniło sytuację demograficzną świata - dodaje.

Specjalista wraca też wspomnieniami do pierwszego przeszczepu szpiku, który jego zespół przeprowadził 33 lata temu i opowiada o 6-letniej wówczas biorczyni, z którą ma kontakt do dziś. Mówi również o tym, że Polska jest mocarstwem pod względem liczby dawców szpiku.

Czy styl życia ma jakikolwiek wpływ na zachorowanie na nowotwory krwi? Jakie badania powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, by w odpowiednim czasie wykryć choroby krwi?

Prof. Wiesław Jędrzejczak weźmie udział we wspólnym malowaniu prac w ramach akcji "Choinki Jedynki". Wydarzenie będzie miało miejsce 3 grudnia w gmachu Polskiego Radia. Prace zostaną zlicytowane na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacji im. Brata Alberta

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Wiesław Jędrzejczak (onkolog i hematolog, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytety Medycznego)

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 11.19

mg/ag

Czytaj także

Badania krwi. Jak je odczytywać?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:21
Badania krwi są najczęstszymi, które wykonujemy. Posiadają swoją czułość, ale nie mają swoistości. Mówią nam, że coś się dzieje w organizmie, nie wskazują natomiast gdzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępny nowotwór - szpiczak mnogi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:02
Szpiczak mnogi, inaczej szpiczak plazmocytowy - to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów krwi. Charakteryzuje się postępującym namnażaniem w szpiku kostnym zmienionych nowotworowo komórek układu odpornościowego, zwanych plazmocytami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka raka płuc. Przede wszystkim nie palić

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:00
- 90 proc. chorych na raka płuc to osoby, które paliły lub palą papierosy. To bardzo mocny czynnik ryzyka, ale pozostaje wąska grupa pacjentów, głównie młodych, którzy nigdy nie palili i nie byli narażeni na bierny nikotynizm - mówi dr Magdalena Knetki-Wróblewska.
rozwiń zwiń