X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jędrzejczak: bez szczepień 66 proc. ludzi by nie żyło

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 12:15
- Z siedmiorga rodzeństwa mojej mamy czwórka zmarła na dyfteryt. Dziś w ogóle nie widzimy tej choroby, bo mamy szczepienia. Dwie trzecie ludzi, którzy dziś żyją, bez szczepień by umarło - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak.
Audio
  • Prof. Wiesław Jędrzejczak o szczepieniach i nowotworach krwi (Cztery pory roku/Jedynka)
Prof. Wiesław Jędrzejczak
Prof. Wiesław JędrzejczakFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Pierwszy lekarz w Polsce, który przeprowadził przeszczep szpiku, w "Czterech porach roku" stwierdził, że wynalezienie szczepionek było największą rewolucją w historii medycyny. - Teraz sobie tego nie uświadamiamy, pojawiają się różne dyskusje o szczepionkach. Kiedyś choroby zakaźne zbierały straszne żniwo - podkreśla prof. Jędrzejczak. - Nie mam żadnych wątpliwości co do skuteczności szczepień, wynalezienie ich najbardziej zmieniło sytuację demograficzną świata - dodaje.

Specjalista wraca też wspomnieniami do pierwszego przeszczepu szpiku, który jego zespół przeprowadził 33 lata temu i opowiada o 6-letniej wówczas biorczyni, z którą ma kontakt do dziś. Mówi również o tym, że Polska jest mocarstwem pod względem liczby dawców szpiku.

Czy styl życia ma jakikolwiek wpływ na zachorowanie na nowotwory krwi? Jakie badania powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, by w odpowiednim czasie wykryć choroby krwi?

Prof. Wiesław Jędrzejczak weźmie udział we wspólnym malowaniu prac w ramach akcji "Choinki Jedynki". Wydarzenie będzie miało miejsce 3 grudnia w gmachu Polskiego Radia. Prace zostaną zlicytowane na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacji im. Brata Alberta

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Wiesław Jędrzejczak (onkolog i hematolog, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytety Medycznego)

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 11.19

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badania krwi. Jak je odczytywać?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:21
Badania krwi są najczęstszymi, które wykonujemy. Posiadają swoją czułość, ale nie mają swoistości. Mówią nam, że coś się dzieje w organizmie, nie wskazują natomiast gdzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępny nowotwór - szpiczak mnogi

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:02
Szpiczak mnogi, inaczej szpiczak plazmocytowy - to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów krwi. Charakteryzuje się postępującym namnażaniem w szpiku kostnym zmienionych nowotworowo komórek układu odpornościowego, zwanych plazmocytami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka raka płuc. Przede wszystkim nie palić

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:00
- 90 proc. chorych na raka płuc to osoby, które paliły lub palą papierosy. To bardzo mocny czynnik ryzyka, ale pozostaje wąska grupa pacjentów, głównie młodych, którzy nigdy nie palili i nie byli narażeni na bierny nikotynizm - mówi dr Magdalena Knetki-Wróblewska.
rozwiń zwiń