"Kopalnia Guido w Zabrzu jest jedyną w Polsce, która oferuje zejście aż 350 m pod ziemię"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 16:19
Kopalnia Guido została wyróżniona certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej przyznawanym najlepszym produktom turystycznym w Polsce w 2017 roku. Gość audycji "Cztery pory roku" Roman Chytry - emerytowany górnik i przewodnik po kopalniach, zdradza, jakie atrakcje czekają na turystów w tej kopalni.
Audio
  • Roman Chytry o stroju obowiązującym w kopalni (Jedynka/Cztery pory roku)
  • Roman Chytry o kolejkach podziemnych (Jedynka/Cztery pory roku)
  • Roman Chytry o podziemnym górniczym pubie (Jedynka/Cztery pory roku)
Kopania Guido
Kopania GuidoFoto: Shutterstock/Sopotnicki

Zanim turyści zejdą pod ziemię, otrzymują specjalne ubranie, kask i latarkę. Chętni dostają też prawdziwe górnicze narzędzia.

- Można zjechać na dół ze sztygarem i pracować, wykonując podstawowe górnicze roboty. Dzięki temu zwiedzający poznają nie tylko pracę górników, ale też zagrożenia, z którymi borykają się górnicy. Ogromne wrażenie robi też specjalna podwieszana kolejka elektryczna, którą górnicy dojeżdżają do najbardziej odległych rejonów kopalni. Turyści bardzo chętnie do niej wsiadają - przyznał gość radiowej Jedynki. 

Atrakcją, która wzbudza duże zainteresowanie turystów, jest podziemny pub, w którym można zjeść ciepły obiad.

- Pub znajduje się 320 m pod ziemią, w specjalnej sali, w której widać maszyny górnicze. W menu znajdziemy między innymi bigos i żurek. Temperatura stała wynosi tam ok. 15 st. C, więc zimą nie zmarzniemy, a latem poczujemy przyjemny chłód - powiedział Roman Chytry.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Roman Chytry (przewodnik w kopalni Guido)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 9.23

abi/mg

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zabrze - miasto Religi i węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 12:08
Zabrze z pewnością kojarzy się większości Polaków z profesorem Zbigniewem Religą. To tam dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Ale skoro Zabrze to Górny Śląsk, to kolejne skojarzenie nasuwa się samo - kopalnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uruchomić własny biznes turystyczny?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 11:00
Właśnie wchodzi w życie projekt "Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka", który oferuje dużą pomoc tym osobom, które na terenie pięciu województw (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie) chcą założyć lub rozwinąć działalność turystyczną lub okołoturystyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To najciekawsze miejsca turystyczne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 14:21
W czwartek przyznano nagrody w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
rozwiń zwiń