X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Śląska Barbórka to nie polska Baśka. Na Śląsku Baśka mówiło się na krowę"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 11:29
Dla Ślązaków Barbórka nie jest dniem imienin św. Barbary, a świętem religijnym. O tym, jak tradycyjnie w kulturze śląskiej obchodziło się ten dzień, opowiedział w "Czterech porach roku" Marek Szołtysek, śląski dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską.
Audio
  • Marek Szołtysek o tradycyjnych obchodach Barbórki cz. I (Jedynka/Cztery pory roku)
  • Marek Szołtysek o tradycyjnych obchodach Barbórki cz. II (Jedynka/Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Gość radiowej Jedynki powiedział, że 4 grudnia Ślązacy jedzą potrawy ze świątecznego menu. -  Obchody święta zaczynały się w kościele. Potem było śniadanie, podczas którego jedzono kiełbasę z wody z musztardą, chleb z masłem i piło się kawę. Następnie był duży rodzinny obiad, na który przygotowywano kluski i modrą kapustę. Kluski tradycyjnie nie miały dziurek. Dziurki w kluskach stały się pewnym stereotypem, dlatego warto wiedzieć, że nie mają nic wspólnego z tradycją śląskiego obiadu - powiedział Marek Szołtysek.

Ślązacy nie obchodzą imienin, dlatego Barbórka nie jest dniem imienin patronki górników. - Obchodzenie imienin na Śląsku jest traktowane jak obchodzenie rocznicy zakupu pralki - nie ma żadnego znaczenia. Ale jeśli córka górnika nosiła imię Barbara, to tylko przy okazji Barbórki dawało jej się jakiś prezent. Ślązacy nie obchodzą imienin, ale nie są pod tym względem wyjątkowi. Wszędzie na całym świecie obchodzi się urodziny. Dlatego Barbórka to nie imieniny patronki, a święto religijne. Warto też dodać, że śląskie imię Barbórka to nie polskie imię Baśka. Na Śląsku Baśka mówiło się na krowę  - opowiedział gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Marek Szołtysek (autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 9.26

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zespół "Śląsk" - słoneczna republika świętuje 64. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 20:43
- Zespół "Śląsk" to słoneczna republika, jak mawiał nasz założyciel, Stanisław Hadyna - mówi Stanisław Demczuk, były solista chóru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabrze - miasto Religi i węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 12:08
Zabrze z pewnością kojarzy się większości Polaków z profesorem Zbigniewem Religą. To tam dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Ale skoro Zabrze to Górny Śląsk, to kolejne skojarzenie nasuwa się samo - kopalnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kopalnia Guido w Zabrzu jest jedyną w Polsce, która oferuje zejście aż 350 m pod ziemię"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 16:19
Kopalnia Guido została wyróżniona certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej przyznawanym najlepszym produktom turystycznym w Polsce w 2017 roku. Gość audycji "Cztery pory roku" Roman Chytry - emerytowany górnik i przewodnik po kopalniach, zdradza, jakie atrakcje czekają na turystów w tej kopalni.
rozwiń zwiń