"Polonez to najprostszy polski taniec narodowy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:39
To chyba najbardziej elegancki polski taniec. Jeden z pięciu narodowych. Kiedyś konkurował na dworach europejskich z menuetem. Kto oprócz maturzystów uczy się tańczyć poloneza? W "Czterech porach roku" zapytaliśmy o to instruktora polskich tańców narodowych Tomasza Sadlakowskiego.
Audio
  • Tomasz Sadlakowski o znaczeniu tańca w polskiej kulturze (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mirek Nowaczyk/Shutterstock.com

Gość radiowej Jedynki powiedział, że polonez jest najprostszym spośród wszystkich polskich tańców narodowych.

- Jest zapotrzebowanie na naukę poloneza, choć nie tak duże jak byśmy tego chcieli. Pracuję głównie z tancerzami grup rekonstrukcyjnych. Tancerze odtwarzają pewne wydarzenia historyczne, których elementem jest taniec, w tym polonez. Pozostałe tańce są trudne i dlatego grupy rzadko decydują się na ich naukę. Ze wszystkich polskich tańców narodowych najtrudniejszy jest mazur, bo w jednym takcie mamy aż trzy różne kroki - przyznał Tomasz Sadlakowski.  

Poziom trudności wpływa na małą popularność polskich tańców narodowych.

- Tańce narodowe nie są dziś bardzo popularne. Najczęściej wykonują je zespoły folklorystyczne. Zespół pochodzący z danego regionu wykonuje tańce dla tego regionu charakterystyczne. Niektóre zespoły decydują się na naukę wszystkich tańców narodowych - powiedział instruktor tańca.     

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Tomasz Sadlakowski (instruktor polskich tańców narodowych)

Data emisji: 3.01.2018

Godziny emisji: 10.20

abi/ag

 

 

 

 

Czytaj także

Jak zorganizować udany ślub i wesele?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 13:03
Święta i późniejszy okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym następuje wysyp ślubów i wesel. Nie ma recepty, na ile wcześniej ślubne i weselne uroczystości należy zacząć organizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dietetyk przez Internet. Sposoby na świąteczne przejedzenie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 13:07
Pierwszego dnia po świętach najczęściej wyszukiwanym hasłem w Internecie było 'przejedzenie'. O tym, jak wrócić po świętach do równowagi żywieniowej mówiły w "Czterech porach roku" Klaudia Wiśniewska - koordynatorka Centrum Dietetycznego Online i Izabela Przybysz - dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz strzelania w Sylwestra. Mądry pomysł czy głupota?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 13:58
Jak co roku przed Sylwestrem powraca temat reakcji zwierząt na huk sztucznych ogni. Strzelać czy nie strzelać? Mówiliśmy o tym w "Czterech porach roku" z Katarzyną Bargiełowską z Akademii 4 łapy.
rozwiń zwiń