Gdy teściowa wtrąca się we wszystko

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 13:39
Ślub dzieci to szczęśliwy, ale i trudny moment w życiu każdych rodziców. Przyjmują do rodziny kogoś, kto jest inny od ich dziecka. Jak postępować, by relacje między teściowymi a małżonkami układały się lepiej? O tym mówiła w "Czterech porach roku" psycholog rodzinny dr Sabina Zalewska.
Audio
  • Dr Sabina Zalewska o relacjach między młodymi małżonkami a teściami (Jedynka/Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Sabina Zalewska radzi teściowym, by po prostu pogodziły się z nową sytuacją życiową i poszerzyły margines tolerancji. - Przede wszystkim musimy się pogodzić z tym, że rodzina się powiększyła i jest to proces nieunikniony. Niezależnie od tego, co byśmy robili, to nasze dzieci są dorosłe i mają prawo wyboru. O ile dobrze je wychowaliśmy, to musimy wierzyć, że dobrze wybiorą. Niestety jest to proces trwający latami - powiedziała.

A co powinni czynić młodzi małżonkowie, by zapobiegać konfliktom? Często muszą po prostu przyjąć, że teściowe mają duże doświadczenie w życiu małżeńskim. Ale jak to zrobić, by jednocześnie nie dać wejść sobie na głowę? - Po pierwsze młode małżeństwo musi wyznaczyć swoje granice i ustalić pewne fakty, które będą nieprzekraczalne, np. mama nie ingeruje w nasze finanse, chyba, że ją o to poprosimy. Nie może być tak, że teściowa udziela tzw. pomocy uzależniającej, czyli przekazuje dzieciom pieniądze, ale mówi też, na co mają je wydać - radzi psycholog.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mówiliśmy o konflikcie na tle wychowania dzieci i wnuków.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Sabina Zalewska (psycholog rodzinny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 4.01.2018

Godziny emisji: 9.21

abi/mg

Czytaj także

Jak zorganizować udany ślub i wesele?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 13:03
Święta i późniejszy okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym następuje wysyp ślubów i wesel. Nie ma recepty, na ile wcześniej ślubne i weselne uroczystości należy zacząć organizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polonez to najprostszy polski taniec narodowy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:39
To chyba najbardziej elegancki polski taniec. Jeden z pięciu narodowych. Kiedyś konkurował na dworach europejskich z menuetem. Kto oprócz maturzystów uczy się tańczyć poloneza? W "Czterech porach roku" zapytaliśmy o to instruktora polskich tańców narodowych Tomasza Sadlakowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny uczą cierpliwości i tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 13:29
Podróżniczka Anna Jaklewicz spędziła w Chinach dwa lata, podglądając świat "małych ojczyzn" i odkrywając zaskakujące bogactwo kulturowe oraz etniczne. Pokazuje Chiny z innej strony niż ta powszechnie znana. Zapewnia też, że nie jest tak trudno z Chińczykami się porozumieć.
rozwiń zwiń