Jaki ojciec taki syn. Młodzi ludzie jeżdżą tak jak ich rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:49
Brawura młodych ludzi, którzy bez wyobraźni wsiadają do nowo kupionego samochodu i czują się królami dróg. Czy to jedyny powód wypadków na polskich drogach? O to zapytaliśmy dra hab. Adama Tarnowskiego z Instytutu Transportu Samochodowego.
Audio
  • Dr hab. Adam Tarnowski o kulturze jazdy młodych kierowców (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- Byłbym częściowo innego zdania, bo dobra jakość samochodu zwiększa bezpieczeństwo. W czasach mojej młodości postrachem szos byli ludzie, którzy kupowali dużego fiata za tygodniową pensję, bo były to samochody bardzo tanie, a jeszcze jeździły całkiem szybko. W tej chwili samochody są po prostu lepsze i zapewniają większe bezpieczeństwo ich użytkownikom - powiedział gość Małgorzaty Raduchy.

Adam Tarnowski przyznał też, że zachowania młodych ludzi na drodze w ogromnym stopniu są kopią zachowań rodziców.

- Trzeba pamiętać, że dziecko uczy się takich zachowań zupełnie podświadomie. Jadąc jako pasażer obserwuje kątem oka, jaką prędkość rozwija kierowca. Potem, gdy sam zostanie kierowcą, do takiej prędkości będzie dążył naturalnie. Jeżeli jeździmy z dziećmi, nawet całkiem małymi, weźmy pod uwagę, że za kilkanaście lat to dziecko wsiądzie do samochodu i będzie powielać nasze nawyki – przekonywał na antenie Jedynki.

Jak młodych kierowców postrzegają ludzie starsi? O tym w nagraniu.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr hab. Adam Tarnowski (Instytut Transportu Samochodowego)

Data emisji: 4.01.2018

Godziny emisji: 11.15

abi/ag

Czytaj także

"Polonez to najprostszy polski taniec narodowy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:39
To chyba najbardziej elegancki polski taniec. Jeden z pięciu narodowych. Kiedyś konkurował na dworach europejskich z menuetem. Kto oprócz maturzystów uczy się tańczyć poloneza? W "Czterech porach roku" zapytaliśmy o to instruktora polskich tańców narodowych Tomasza Sadlakowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny uczą cierpliwości i tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 13:29
Podróżniczka Anna Jaklewicz spędziła w Chinach dwa lata, podglądając świat "małych ojczyzn" i odkrywając zaskakujące bogactwo kulturowe oraz etniczne. Pokazuje Chiny z innej strony niż ta powszechnie znana. Zapewnia też, że nie jest tak trudno z Chińczykami się porozumieć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy teściowa wtrąca się we wszystko

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 13:39
Ślub dzieci to szczęśliwy, ale i trudny moment w życiu każdych rodziców. Przyjmują do rodziny kogoś, kto jest inny od ich dziecka. Jak postępować, by relacje między teściowymi a małżonkami układały się lepiej? O tym mówiła w "Czterech porach roku" psycholog rodzinny dr Sabina Zalewska.
rozwiń zwiń