Wyścig szczurów a szczęśliwe dzieciństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 13:24
Rodzice próbują dać swoim pociechom lepsze szanse na rozwój niż te, które sami mieli, więc zapisują je na liczne zajęcia dodatkowe, inwestują czas i pieniądze w ich rozwój, czasami już w dzieciństwie planując ich przyszłe kariery zawodowe. Czy dążenie do udoskonalania dziecka może być szkodliwe?
Audio
  • Wyścig szczurów a szczęśliwe dzieciństwo (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Psycholog Kamila Jakubowska mówi, że nie ma w tym nic złego, jeśli zachowany jest umiar i równowaga. - Przede wszystkim dziecka nie można do niczego zmuszać. - Bardzo ważne jest to, żeby pozwolić dzieciom dokonywać własnych wyborów, popełniać własne błędy i dzięki temu się uczyć - mówi gość "Czterech pór roku".

- Nie możemy też zapominać o tym, że jako dorośli mamy bardzo duży wpływ na to, jak dzieci będą w przyszłości reagowały na sukcesy i porażki - dodaje psycholog.

Jak pogodzić rozsądnie zaplanowany wysiłek z właściwym odpoczynkiem dziecka? Czy dana umiejętność rozwinie się lepiej, jeśli dziecko zacznie wcześniej nad nią pracować? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Kamila Jakubowska (psycholog, psychoterapeutka)

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 10.20

kh/kk


Czytaj także

"Bajki nie zastąpią dziecku rozmowy z rodzicami"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 13:08
- To, jak my mówimy do naszych dzieci ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o ich rozwój - podkreśliła w radiowej Jedynce logopeda Anna Szerszeńska.
rozwiń zwiń