Jakie są zasady tworzenia herbu?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 12:08
- Najlepsze są herby proste i czytelne. Takie, żeby każdy mógł je bez problemu odczytać. Nie zawsze artyści są w stanie podołać temu zadaniu - powiedział w radiowej Jedynce ks. dr Paweł Dudziński.
Audio
  • Jakie są zasady tworzenia herbu? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Herb jest znakiem rzeczywistości, nie jest obrazem. W związku z tym wszelkiego rodzaju obrazki, zdjęcia, portrety są nieheraldyczne - to trzeba przetworzyć do wersji graficznej - wskazał w audycji "Cztery pory roku" przewodniczący Komisji Heraldycznej ks. dr Paweł Dudziński.

- Komisja próbuje nakłonić do poszukiwania jakiś tradycji, czegoś w nazwie, może ważnego wydarzenia (...) Trzeba trochę finezji. Natomiast twórca herbu nie zawsze ma czas na przypomnienie jakiejś historii. Te tradycje są w gminach, niestety nie wszyscy chcą do nich sięgnąć i potem mamy to, co mamy - przyznał gość radiowej Jedynki.

Ks. dr. Paweł Dudziński wskazał, że na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w zakładce Komisja Heraldyczna, można zapoznać się z zasadami tworzenia herbów, flag, sztandarów i pieczęci jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.

Jakie są najpopularniejsze symbole umieszczane na herbach? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: ks. dr Paweł Dudziński (przewodniczący Komisji Heraldycznej)

Data emisji: 18.01.2018

Godziny emisji: 9.20

kk/kh

Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek

Czytaj także

Sto pomników historii na stulecie odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 13:19
W grudniu pojawił się pomysł, by na stulecie odzyskania niepodległości było w Polsce sto pomników historii. W tej chwili jest ich 81. Brakuje więc 19. Czy to się uda?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe pamiątki - depozyty żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 12:25
Po poległych w licznych kampaniach żołnierzach pozostały nie tylko akta personalne, ale także rzeczy osobiste, przechowywane w formie depozytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej znany dywizjon 308

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:01
Kiedy myślimy o bitwie o Anglię i o polskich lotnikach, pierwszym skojarzeniem jest dywizjon 303. A 308? O krakowskim dywizjonie myśliwskim w "Czterech porach roku" opowiedział Marcin Arbuz - historyk, asystent w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
rozwiń zwiń