X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Mackiewicz. Punk na wysokości

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 12:00
Dominik Szczepański, dziennikarz i autor książek o himalaizmie, był pod Nanga Parbat w 2016 roku, gdy góra po raz pierwszy została zdobyta zimą. Na szczyt wchodziło wtedy pięć ekip, a wśród wspinaczy byli Tomasz Mackiewicz, Elisabeth Revol i Adam Bielecki, którzy ostatecznie odstąpili od zdobywania góry. Dla Tomasza była to już szósta wyprawa na ten szczyt.
Audio
  • Dominik Szczepański o Tomaszu Mackiewiczu i zdobywaniu wysokich gór (Cztery pory roku/Jedynka)
Tomasz Mackiewicz podczas zimowej próby wejścia na Nanga Parbat, 2014 r.
Tomasz Mackiewicz podczas zimowej próby wejścia na Nanga Parbat, 2014 r.Foto: PAP/Michał Dzikowski

Mackiewicz nie odpuścił i ponownie wraz z Elisabeth Revol postanowił zmierzyć się z Nanga Parbat. - Tomasz Mackiewicz był wyjątkową postacią - mówi Dominik Szczepański. - Wielu śmiało się z jego stylu, wypominało, że nie jest tak szybki, że jest naturszczykiem, nie ma pokończonych kursów wspinaczkowych. Ale okazuje się, że jest to człowiek, który przebywał na Nanga Parbat powyżej 7 tys. metrów najdłużej ze wszystkich himalaistów, on był tam siedem razy. Wszedł na szczyt wraz z Elisabeth Revol i w zasadzie zrobili to w stylu alpejskim, Adam Bielecki powiedział, że jest to wyczyn na skalę światową - dodaje Szczepański.

Dziennikarz określa Mackiewicza mianem "punka na wysokości" - Miał anarchistyczne podejście i do życia, i do zdobywania gór. Podobnie jak Marek Klonowski, jego kumpel i pierwszy partner wspinaczkowy. Oni jechali w góry, żeby jakoś wytrzymać rok, życie na dole było dla nich trochę nudne, męczące - mówi Szczepański.

Dlaczego Nanga Parbat, choć nie jest najwyższą górą świata, jest tak trudna do zdobycia? Jakie halucynacje nawiedzały Elisabeth Revol na Nanga Parbat? O tym w nagraniu.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Dominik Szczepański (współautor książki "Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia" i "Spod zamarzniętych powiek")

Data emisji: 2.02.2018

Godziny emisji: 9.21

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cisza na Nanga Parbat. Samotna góra skrywa wiele tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 22:07
Straszna i piękna, samotna i potężna. - W czasie wchodzenia na Nanga Parbat jest wiele niepewności i wszechobecna cisza - mówi Dominik Szczepański, współautor książki "Nanga Parbat. Śnieg kłamstwa i góra do wyzwolenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielecki: kiedyś parłem na każdy szczyt, dziś odpuszczam

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 18:18
- Na początku byłem bardzo ambitny i za wszelką cenę parłem na szczyt, a dziś już tak nie jest. Góra zawsze tam będzie, więc w dowolnym momencie mogę powrócić i ponownie na nią wejść - mówi wspinacz Adam Bielecki.
rozwiń zwiń