Skąd się biorą szumy uszne?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:16
W "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o walce z szumami usznymi. Skąd biorą się szumy i kiedy należy zgłosić się do lekarza? Między innymi na te pytania odpowiedziała dr Danuta Raj-Koziak z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Audio
  • Dr Danuta Raj-Koziak o przyczynach i leczeniu szumów usznych (Jedynka/Cztery pory roku)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lisa S.

Dr Raj-Koziak powiedziała, że trudno jest wskazać jednoznaczną przyczynę szumów usznych.  

- Jest dużo rodzajów szumów usznych, które mogą być powodowane różnorakimi przyczynami. U dzieci szumy uszne występują najczęściej w przebiegu procesów zapalnych. Badania pokazały, że najczęstszą przyczyną szumów u młodych dorosłych jest narażenie na stres. Natomiast u osób około 50. roku życia i u starszych szumy najczęściej są pochodną schorzeń takich, jak nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenie czynności tarczycy - wyjaśniła.

A które szumy uszne są niepokojące i wymagają wizyty u specjalisty?

- Chwilowe szumy uszne i piski występują praktycznie u każdego i nie mają znaczenia klinicznego. Natomiast szczególnej uwagi wymagają szumy uszne, które są słyszane jednostronnie. Są one groźne dlatego, że - co prawda w niewielkim odsetku - mogą być wynikiem guza, zmiany nowotworowej rosnącej na przebiegu nerwu słuchowego. Szumy uszne mogą być pierwszym objawem nowotworu. Natomiast przy szumach, które pulsują zgodnie z tętnem, trzeba sprawdzić, czy nie ma żadnych nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych - wskazała doktor.

Czy praca w słuchawkach szkodzi? Czy nieleczona infekcja może powodować szumy? Czy patyczki do uszu rzeczywiście nie są najlepszym środkiem czyszczenia kanału słuchowego? Jak leczy się szumy uszne? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Danuta Raj-Koziak (kierownik Zakładu Szumów Usznych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu)

Data emisji: 8.02.2018

Godziny emisji: 11.21

abi/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z jednego nałogu w inny. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:00
Byli palacze często wpadają w nałóg jedzenia słodyczy. Osoby, które wyszły z uzależnienia narkotykowego, zaczynają kompulsywnie uprawiać sporty ekstremalne. - Niektórzy mają tak silną potrzebę stymulacji, doznań, że po wyjściu z jednego nałogu popadają w następny - mówi psycholog Jacek Giętka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czekolada dla każdego, dla młodszego i starszego"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 12:00
- W czekoladzie mamy sporo żelaza i magnezu, ale przede wszystkim, gdy ją jemy czy pijemy, w naszych głowach wytwarzają się endorfiny, hormony szczęścia - mówił Janusz Profus, maestro czekolady, który odwiedził nasze studio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: przywróćmy nadzieję Magdalenie Piekorz

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:00
Fundacja Anny Dymnej od 10 lat wspólnie z Filharmonią Krakowską organizuje koncerty charytatywne na rzecz chorych i niepełnosprawnych artystów. 11 lutego artyści zagrają dla reżyserki Magdaleny Piekorz.
rozwiń zwiń