X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:37
Każdy z nas prowadzi domową apteczkę, ale nie każdy ma dostateczną wiedzę na temat tego, w jakich warunkach i przez jaki czas powinno się przechowywać lekarstwa. O tym jakich błędów unikać mówił w "Czterech porach roku" prof. Aleksander Mazurek z Narodowego Instytutu Leków.
Audio
  • Przeterminowane leki należy odnosić do aptek (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/thumwadee lertworakul

Profesor zaapelował, by przeterminowane bądź niepotrzebne leki odnosić do apteki. Przestrzegał też, by nie wyrzucać lekarstw do kosza.

- Apteki mają obowiązek przyjmować leki poza terminem ważności albo te, które już nie są potrzebne pacjentom. System utylizacji leków regulują rozporządzenia Ministra Środowiska. Takie leki przekazuje się do firm, które mają koncesję na utylizację. Wyrzucanie leków do śmieci może stwarzać zagrożenie, że taki lek znajdzie i spróbuje wykorzystać osoba nieświadoma, na przykład dziecko. Wtedy może dojść do jakiegoś nieszczęścia - mówił gość Jedynki. 

A w jakiej temperaturze powinno się przechowywać lekarstwa z domowej apteczki?

- Oczywiście probiotyki wymagają specjalnego przechowywania. Z pozostałych leków właściwie większość wymaga przechowywania w temperaturze otoczenia. Przy tych wyznaczonych limitach temperaturowych jest zawsze pewna tolerancja plus/minus kilka stopni poinformowała - prof. Aleksander Mazurek.  

Czy pacjenci mogą sami ocenić przydatność trzymanych w domach lekarstw? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: prof. Aleksander Mazurek (Narodowy Instytut Leków)

Data emisji: 11.02.2018

Godziny emisji: 11.21

abi/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skąd się biorą szumy uszne?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 13:16
W "Czterech porach roku" rozmawialiśmy o walce z szumami usznymi. Skąd biorą się szumy i kiedy należy zgłosić się do lekarza? Między innymi na te pytania odpowiedziała dr Danuta Raj-Koziak z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam, gdzie królują wzory ludowe

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 14:50
Słynne mleko i śmietanka do kawy. Przepiękna Arkadia i pełen sekretów Nieborów. Dżemy znane na całym świecie. Skansen w Maurzycach i pierwszy na świecie spawany stalowy most. W sobotę zabraliśmy słuchaczy do Łowicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenka jest dobra na wszystko. Recepta na przebój

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 11:54
Jak napisać muzyczny przebój, czyli piosenkę, która będzie cieszyła się uznaniem słuchaczy i na długo zapadnie im w pamięć? A jeśli już taki przebój powstanie, to można go zgłosić na konkurs Polskiego Radia i stowarzyszenia ZAIKS na piosenkę stulecia.
rozwiń zwiń