Wsi spokojna, wsi wesoła

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 12:39
Tak opisywał kiedyś uroki wiejskiego życia Jan Kochanowski. W czasach współczesnych wtórowała mu Urszula Sipińska śpiewając "Chcę wyjechać na wieś". Z tej chęci pokazania niepowtarzalnych krajobrazów, spokoju, natury i oryginalnych smaków powstał pomysł na markę: Odpoczywaj na wsi.
Audio
  • Uroki odpoczynku na wsi (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/werner22brigitte

Sami mieszkańcy wsi mają różne opinie o życiu na prowincji. Niektórzy uważają, że w obecnych czasach ogólnodostępnego internetu i udogodnień budowlanych nie ma wielkich różnic w standardzie życia w mieście i na wsi. Inni są zdania, że na wsi nie ma niczego i nic ciekawego się nie dzieje.

- Dla mieszkańców miast, którzy jeżdżą na wieś to NIC jest właśnie WSZYSTKIM - zwraca uwagę Wiesław Czerniec z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej. Podkreśla, że w ostatnich latach wieś bardzo się zmieniła, a i Polacy się zmienili. Już nie tak wielu ma czas, aby pojechać na dwa tygodnie za granicę. A kilkudniowy wypad na wieś pozwala się wyciszyć i zregenerować siły.

Rafał Romanowski z Ministerstwa Rolnictwa przyznaje, że od 2004 roku, czyli od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej postęp cywilizacyjny nabrał szalonego tempa. - Już trzeba się naszukać, aby znaleźć miejsce bez dostępu do telefonii komórkowej i wyłączyć się ze współczesnej cywilizacji - mówi. Zapewnia, że obecna baza agroturystyczna jest w większości wielosezonowa i zapewnia dogodne warunki wypoczynku zarówno w okresie letnim, jak też zimowym.

Na co można liczyć jadąc na wieś? Gdzie znaleźć adresy miejsc wypoczynku agroturystycznego? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Rafał Romanowski (Ministerstwo Rolnictwa), Wiesław Czerniec (Prezes Zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej)

Data emisji: 13.02.2018

Godziny emisji: 9.21

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dym na skraju wsi" - Alicja Grembowicz

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:00
Bohaterem reportażu jest Jerzy Niemczuk - prozaik, dramaturg, scenarzysta, autor słuchowisk radiowych i książek dla dzieci. Od kilku lat mieszka na Mazurach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycieczka na Białoruś. Do 10 dni bez wizy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 12:00
Białoruś jest naszym najrzadziej odwiedzanym i najmniej znanym sąsiadem, ale nadarza się okazja, żeby to zmienić. Od 1 stycznia do Brześcia, Grodna i w kilka innych miejsc pojedziemy bez wizy. Pobyt może trwać do 10 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpoczynek na wsi. Agroturystyka potrzebuje promocji

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 13:59
Ważnym elementem polityki rządu jest wsparcie rozwoju turystyki krajowej. W ten kierunek wpisuje się też agroturystyka. W tym roku na jeszcze szerszą skalę kontynuowany będzie projekt "Odpoczywaj na wsi", organizowany wspólnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polską Organizację Turystyczną oraz Polską Federację Turystyki Wiejskiej.
rozwiń zwiń