Moda na tatuaże. Lepiej się zastanowić

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 14:06
Co dziesiąty Polak i co piętnasta Polka ma na swym ciele przynajmniej jeden tatuaż, a tendencja ta rośnie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. To moda, kaprys czy chęć wyróżnienia się z tłumu? Jak groźne może mieć to zjawisko skutki dla naszego zdrowia a czasem i życia? 
Audio
  • Tatuaż nie jest obojętny dla ciała (Cztery pory roku/Jedynka)
Tatuaż
TatuażFoto: pixabay/Leo_Karstens

Tatuaż to forma ozdoby ciała znana niemal od początku ludzkości. Kiedyś z tatuażem wiązano nawet obrzędy rytualne. Nikt wtedy nie miał takiej wiedzy, jaką mamy obecnie o następstwach tatuażu dla zdrowia. Choć wiedza ta jest znana od lat, to nie odstrasza amatorów upiększania skóry.

- Tatuaż to wprowadzenie obcego ciała do skóry, która nie jest taką kurtką, tylko to jest potężny narząd immunologiczny - wyjaśnia prof. Zbigniew Samochocki. Zauważa, że tam mogą występować różne mikroreakcje, a już samo wprowadzenie barwników to nakłucie, czyli pewne mechaniczne uszkodzenie ciała, które może po pewnym czasie objawiać się bliznowacieniem. Lekarz podkreśla, że złe zdezynfekowanie narzędzi czy nieuczciwy wykonawca może zrobić krzywdę, choćby zakażając podczas tatuażu wirusem zapalenia wątroby albo HIV. Barwniki mogą wywoływać reakcje alergiczne, a osoba chętna na tatuaż przed zabiegiem może o tym nie wiedzieć. Mogą zawierać również niebezpieczne metale ciężkie, takie jak kadm, czy arsen. Trudno też przewidzieć konsekwencje estetyczne po latach, kiedy zmienia się figura i skóra.

- Młodzi ludzie nie myślą o długofalowych konsekwencjach, ale chcą siebie bardzo zdefiniować, czyli ocenić własną tożsamość i jest to na tyle silny impuls, że nie myślą o przyszłości - ocenia Karina Mucha, psycholog. Dlatego tatuaż jest dla niech pewna formą określenia się.

Czy można usunąć niechciany tatuaż? W jakich zawodach tatuaż nie jest akceptowany? Jeżeli już ktoś się uparł na tatuaż, to jaki jest najbezpieczniejszy? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: prof. Zbigniew Samochocki (dermatolog z Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Karina Mucha (psycholog z SWPS)

Data emisji: 16.02.2018

Godziny emisji: 11.22

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak sobie poradzić z trądzikiem? Oto kilka sposobów

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 19:10
Choć często kojarzy się z okresem dojrzewania, trądzik to problem, który dotyczy osób po trzydziestce i w późniejszym wieku. Jest zjawiskiem, którego często nie da się przeczekać, ale trzeba zwalczyć. Pozostaje tylko pytanie, jak sobie z nim poradzić. Warto poznać sprawdzone sposoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lista artykułów spożywczych o zaskakujących korzyściach dla urody

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 07:00
Piękne włosy i mocne paznokcie to zasługa częstych wizyt w salonach kosmetycznych. I trudno temu zaprzeczyć. Eksperci wykazali, że niektóre produkty spożywcze także mogą widocznie wpływać na naszą urodę. Jakie są wśród nich?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrać walkę z łysieniem i zakolami?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 23:13
- Włosy są bardzo cenne, nie rozmnażają się jak np. trawa i powinny być dobrze traktowane, by służyły nam możliwie jak najdłużej - mówi dr Grzegorz Turowski.
rozwiń zwiń