X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:01
Wspólnota mieszkaniowa to twór, który skupia właścicieli mieszkań w danym budynku. Wspólnota, nie będąc osobą prawną, może być stroną umów, może być pozywana do sądu i sama ma możliwość pozywania. Ma pewną niezależność, choć nie ma majątku, bo ten należy do współwłaścicieli.
Audio
  • Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Tama66

Wspólnota powstaje automatycznie, kiedy w budynku wyodrębni się własność lokalu. Z chwilą kiedy wyodrębnią się kolejne, ich właściciele również nabywają członkostwo wspólnoty.

Członek wspólnoty ma pewne prawa i także obowiązki. Musi pamiętać, że oprócz części prywatnej, jak mieszkanie i np. garaż, musi dbać o części wspólne, czyli windy, schody, korytarze etc. Trzeba pamiętać, aby płacić czynsz i inne opłaty związane np. z oświetleniem posesji.

We wspólnocie obowiązuje prawo większości. Choć niezadowolony członek może zawsze iść do sądu. Żaden przepis nie zabrania właścicielowi prowadzić w mieszkaniu działalności gospodarczej. - Dopiero kiedy taka działalność byłaby mocno uciążliwa, utrudniała innym korzystanie z części wspólnej nieruchomości, wtedy dopiero wspólnota może wkroczyć, pogrozić palcem, a nawet podjąć bardziej radykalne kroki - mówi mecenas Joanna Korzeniewska-Zielińska. Podkreśla, że często zarządzanie budynkiem wspólnota powierza firmie zewnętrznej.

Czy wspólnota musi wydać zgodę na wynajem mieszkania? Co wspólnota może nam narzucić? Kto ustala czynsz? Jak uregulowane są kwestie uciążliwych remontów? Czy na każdy remont trzeba otrzymać pozwolenie? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mec. Joanna Korzeniewska-Zielińska

Data emisji: 20.02.2018

Godziny emisji: 11.23

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senator Lidia Staroń: spółdzielcy muszą mieć w końcu swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:39
Senator niezależna Lidia Staroń wytyka błędy w proponowanej przez resort infrastruktury nowelizacji przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. Według niej nowela daje prezesom i zarządom spółdzielni jeszcze większe możliwości do nadużyć. – Najważniejsze jest, by w końcu ludzie mieli swoje prawa - mówiła senator Staroń w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w ustawie budowlanej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 12:12
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad tzw. ustawą inwestycyjną. Ma ona uprościć procesy związane z inwestycjami i budownictwem.
rozwiń zwiń