Wieńczysław Gliński - celebryta lat 50. i 60.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 16:17
Kim był jeden z najpopularniejszych powojennych aktorów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć córka Wieńczysława Glińskiego - Katarzyna Wasilewska w książce "Wieńczysław Gliński. Aktor, amant, tata".
Audio
  • Katarzyna Wasilewska o Wieńczysławie Glińskim (Cztery pory roku/Jedynka)
Okładka książki Aktor, amant, tata Katarzyny Wasilewskiej
Okładka książki "Aktor, amant, tata…" Katarzyny WasilewskiejFoto: mat. promocyjne

Autorka nie tylko częstuje czytelników najsmakowitszymi anegdotami ze środowiska artystycznego, ale także nie unika rozprawiania się z niewygodnymi faktami z życia ojca.

Katarzyna Wasilewska przyznaje, że Wieńczysław Gliński pełnił obowiązki ojca w sposób oryginalny. - Tata do prac fizycznych nie był specjalnie predestynowany, więc kanapki dla mnie nie kroił. Nawet podczas okupacji, kiedy musiał pracować jako szklarz, było to bolesne nie w sensie fizycznym, tylko psychicznym - mówi.

Wspomina, że nie patrzyła na ojca jak na postać posągową, a w domu bywał on rzadko. - Życie aktora, bardzo wówczas znanego, polegało na tym, że od 10 do 14 była próba w teatrze, po teatrze było radio, a później telewizja, jak już powstała, wieczorem przedstawienia, po przedstawieniach często kabaret, a następnie życie towarzyskie. Rolę ojca pełnił w tak zwanym międzyczasie - śmieje się Katarzyna Wasilewska. Do tergo stopnia, że kiedyś spytał, w której jest klasie. Ale jednocześnie dbał o jej rozwój i zachęcał do czytania książek.

Córka przyznaje, że ojciec wyśmiewał celebrytyzm i związany z nim blichtr, choć w dzisiejszym rozumieniu celebrytą niewątpliwie był.

Kiedy pierwszy raz zobaczyła ojca w aktorskim wydaniu? Czy podczas rzadkich pobytów w domu również grał? Jaka rola Wieńczysława Glińskiego zrobiła na córce największe wrażenie? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Katarzyna Wasilewska (pisarka, dziennikarka, córka Wieńczysława Glińskiego)

Data emisji: 21.02.2018

Godziny emisji: 10.22

ag/mg

Czytaj także

Nie wyjdą już na brawa...

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2008 12:31
"Nie wyjdą już na brawa" audycja poświęcona zmarłym w tym roku aktorom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor Wieńczysław Gliński oczami córki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 12:59
"Mimo dramatycznych okupacyjnych doświadczeń pogodnie usposobiony żartowniś, który - jak przystało na osobę urodzoną w prima aprilis - dowcip miał we krwi" - czytamy w książce "Wieńczysław Gliński. Aktor, amant, tata…". Katarzyna Wasilewska, autorka książki i córka Wieńczysława Glińskiego, była gościem audycji "Czas pogody".
rozwiń zwiń