Starość to stan umysłu a nie ciała

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:48
Seniorzy nie nadążą za młodymi, już kiedyś byli młodzi, ale wiek to nie tylko przeżyte lata. To także samopoczucie. Tak jak 65-latek może czuć się młodo, a 35-latek już staro. Każdy więc ma tyle lat, na ile się czuje.
Audio
  • Jak nie dać się starości i powstrzymać upływ czasu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czasy są takie, że pewne pojęcia trzeba przedefiniować. Kiedyś 60-latek lub 60-latka to byli seniorzy, często już dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Teraz ten wiek przesunął się zdecydowania w okolice 70-tki.

- Podobno zmartwienie przyspiesza starość, ale nawet jeśli je masz, możesz je podzielić z innymi dojrzałymi osobami i… nie poddać się upływowi czasu - radzi aktywna seniorka Maria Borysewicz. A czas bywa łaskawy dla osób aktywnych, pomagających innym i pełnych pogody ducha. - Na emeryturze ja nic nie muszę, ja muszę po prostu coś chcieć - mówi gość Jedynki. Jej kalendarz jest wypełniony. Spotyka się ludźmi, chodzi z kijkami, nauczyła się obsługiwać telefon komórkowy i komputer. - Ten świat jest mój dopóki go rozumiem - zauważa. Więc uczy się od dzieci, stara się przebywać wśród osób młodych.

Jej pasją są podróże, dlatego wybrała się, nie patrząc na metrykę, na miesięczną podróż do Maroka przez Niemcy i Francję. Zwraca uwagę, że np. podróże w pojedynkę rzeczywiście są drogie. Ale wyjazdy w grupie zdecydowania łatwiej zorganizować i są tańsze. Można też poprosić o wsparcie miast, które maja na to pieniądze.

Jakie jest lekarstwo na starość? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Maria Borysewicz (wolontariuszka z Fundacji "Zaczyn", inicjatorka Rady Seniorów w Markach)

Data emisji: 6.03.2018

Godzina emisji: 9.23

ag/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzeba żyć i pamiętać, że 60 lat to dopiero początek"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 13:32
Biega, tańczy, recytuje. To ostatnie może nie jest jej powołaniem, ale tylko dlatego, że nie wiąże się z ruchem. Gościem "Czasu pogody" była Barbara Tukendorf, promująca aktywny tryb życia po 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnicy po świecie pogodnych seniorów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 16:06
Mają czas na wspólne wypiekanie ciast, gry strategiczne o Warszawie, treningi pamięci i koncentracji albo… partyjkę brydża. O tym, jak się wzajemnie motywować, wspierać, radzić ze stresem i przełamywać samotność opowiedziały w audycji przewodniczki po świecie pogodnych seniorów, koordynatorki projektów w Fundacji RAZEM Kasandra Heredia i Diana Wyrębek-Walters oraz wolontariusze fundacji, a zarazem osoby korzystające z tych przedsięwzięć - Stanisława Wierczyńska i Antonii Hałub. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr bez sceny to jak… senior bez zajęcia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 14:54
Katowickie Stowarzyszenie FAMI.LOCK realizuje miejski program "Aktywni seniorzy 60+". Przygotowuje kolejne spektakle, które cieszą się powodzeniem wśród widzów i szczycą licznymi nagrodami.
rozwiń zwiń