"100x100" - wybieramy najlepsze zdjęcia II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 15:45
Co tydzień, od połowy lutego, w każdy poniedziałek o godz. 12 na profilu facebookowym Narodowego Archiwum Cyfrowego pojawia się galeria poświecona jednemu tematowi. Z wybranych zdjęć powstanie niezwykły album.
Audio
  • "100x100" projekt Narodowego Archiwum Cyfrowego na rocznicę odzyskania niepodległości (Cztery pory roku/Jedynka)
Pływackie mistrzostwa Polski 1926 r. Widoczne m.in.: skład sztafety kobiet 4x50 metrów: Orszulik, Hylla, Rozalia Kajzer, Fietz
Pływackie mistrzostwa Polski 1926 r. Widoczne m.in.: skład sztafety kobiet 4x50 metrów: Orszulik, Hylla, Rozalia Kajzer, FietzFoto: Z archiwum NAC

Za nami już życie codzienne, krajobraz, kultura, przemysł i sport. - Przed nami jeszcze polityka, obyczaje, dzieci i młodzież, wojsko oraz nauka - mówi dyrektor NAC Marianna Otmianowska. Wybieranie wytypowanych przez internautów zdjęć będzie trwało do 22 kwietnia. Można głosować na każdą kategorie, bo one nie znikają.

Dyrektor precyzuje, że z każdej z dziesięciu kategorii zostanie wybranych dziesięć zdjęć. Z nich powstanie album, który ukaże się w okolicach 11 listopada, czyli w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Album będzie dostępny online. Klikać może każdy, niekoniecznie Polak. O wyborze będzie decydować liczba tzw. like’ów. Jedno zdjęcie można polubić tylko raz.

Zaś Malwina Rozwadowska przypomina, że w każdy wtorek do każdej galerii jest dodawany konkurs. - Wygrać można egzemplarz albumu, który zostanie dostarczony po jego wydrukowaniu - mówi gość Jedynki. Takich egzemplarzy będzie zaledwie 500.

W zbiorach NAC znajduje się ok. 16 milionów fotografii. Po odzyskaniu niepodległości fotografowie dokumentowali stan państwa po 123 lat rozbiorów. Najwięcej pochodzi z Ilustrowanego Kuriera Codziennego, najpopularniejszej gazety międzywojnia.

W Narodowym Archiwum Cyfrowym są zbiory Henryka Poddębskiego (1890-1945) fotografa II RP. Fotografował we wszystkich województwach odrodzonej Rzeczypospolitej, dokumentując architekturę, krajobrazy i życie codzienne Polski po 123 latach niewoli.

Narcyz Witczak-Witaczyński (1898-1943), fotograf i chorąży kawalerii Wojska Polskiego, dokumentował codzienne życie kawalerii, był jednym z fotografów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Są również zbiory prywatne. NAC cały czas czeka na fotografie archiwalne.

Jakie fotografie znajdują się w kręgu zainteresowań NAC? Gdzie można zasięgnąć porady? Dlaczego będzie zaledwie 500 albumów? Posłuchaj nagranie całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Marianna Otmianowska (dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego), Malwina Rozwadowska (kierownik Działu Komunikacji)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 11.18

ag

Czytaj także

Jak zadbać o stare dokumenty?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 11:29
Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w antenowej akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Ale najpierw podpowiadamy, jak postępować ze starymi dokumentami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocalić przed zapomnieniem. Wyzwania współczesnej historii

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 23:26
- Możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, jak to ogromnie ważne dla pamięci historycznej przyszłych pokoleń, by zabezpieczać małe, prywatne i niewielkie zbiory - mówi Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni moment na udokumentowanie najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 14:06
Polskie Radio uruchomiło specjalny internetowy serwis edukacyjno-społeczny, który w sposób jasny i przejrzysty ma przybliżyć historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów drugiej wojny światowej. Można też przesłać własne relacje.
rozwiń zwiń