Wyobrażasz sobie dzień bez korzystania ze smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 10:47
W czasach, gdy telefon służył jedynie do dzwonienia, odbieraliśmy, dyskutowaliśmy, kończyliśmy rozmowę i był święty spokój. Współczesny smartfon ma tyle funkcji, że coraz trudniej nam go odłożyć. Czy potrafilibyśmy się z nim rozstać choć na jeden dzień?
Audio
  • Wyobrażasz sobie dzień bez korzystania ze smartfona? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Billion Photos

Gość audycji "Cztery pory roku" dr Katarzyna Knopp podkreśliła, że nie chciałaby demonizować telefonów komórkowych ponieważ są to niewątpliwie użyteczne narzędzia, natomiast - jak wskazała - miejmy świadomość tego, że korzystanie z nich w zbyt dużym stopniu jest związane z pewnymi niebezpieczeństwami.

Wyjaśniła, że w psychologii mówi się na przykład o czymś takim, jak stres informacyjny. - Jesteśmy zalewani informacjami i bodźcami. Jest ich niekiedy tak dużo, że my sobie przestajemy z nimi radzić. Przestajemy je dobrze przetwarzać - wytłumaczyła. - To taki sam stres, jak każdy inny i może mieć tak samo negatywne skutki - dodała.

Jakie nasze zachowania powinny być dla nas znakiem ostrzegawczym? Co się dzieje, gdy kontakt poprzez urządzenia zastępuje nam kontakt twarzą-w-twarz? Jak przekonać dzieci do tego, by ograniczyły czas spędzany z telefonem w ręku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: dr Katarzyna Knopp (Instytut Psychologii UKSW)

Data emisji: 13.03.2018

Godzina emisji: 11.18

kk/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak