Ekstremalna Droga Krzyżowa, czyli z modlitwą w ciemną noc

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:33
"Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu" - to zasady, które obowiązują na trasie. Droga krzyżowa zainicjowana przez ks. Jacka Stryczka to nowa forma duchowości.
Audio
  • Skupienie i rozważania nocą - Ekstremalna Droga Krzyżowa (Cztery pory roku/Jedynka)
Ekstremalna Droga Krzyżowa to pokonanie wybranej trasy w nocy, modlitwa, ale też i zmaganie się z własnymi słabościami
Ekstremalna Droga Krzyżowa to pokonanie wybranej trasy w nocy, modlitwa, ale też i zmaganie się z własnymi słabościamiFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

W naturze drogi krzyżowej leży to, że jest to wydarzenie duchowe, podczas którego wierni skupiają się przede wszystkim na tym, co mają w sobie. Gość "Czterech pór roku" wyjaśnił na czym polega idea tej konkretnej drogi krzyżowej, odprawianej nocą.

- Często ludzie modlą się do Boga, bo chcą załatwić jakieś sprawy. Natomiast idea jest taka, że poprzez skupienie i rozważania przekracza się strefę komfortu i zdaje sobie sprawę, że nie jest się na trasie dla Boga, który ma coś dla nas zrobić, tylko mówi się: Boże, kim jesteś?  Zaczyna się rozmowa a nie załatwianie spraw - tłumaczył ks. Jacek Stryczek

Na czym polega wyjście ze strefy komfortu? - Często żyjemy w świecie, w którym jest nam źle. Mamy marzenia, ale ich nie spełniamy, bo wydaje nam się, że jak wyjdziemy z kolein, to będzie bardzo trudno. I właśnie wtedy, kiedy człowiek raz przekroczy strefę komfortu i przyzwyczajenie, że jest mu dobrze, to odkrywa, że po wyjściu z kolein istnieje inny świat - dodał duchowny.

Wszystkie informacje na temat tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej znaleźć można na stronie https://www.edk.org.pl/

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: ks. Jacek Stryczek (duszpasterz akademicki, inicjator Ekstremalnej drogi krzyżowej) 

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 11.22

abi/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Termin reklamacji każdego towaru to dwa lata

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 13:00
Gdy produkt, który kupiliśmy, jest uszkodzony lub nieświeży, możemy, a wręcz powinniśmy, domagać się rekompensaty. W Światowym Dniu Konsumenta mówimy o tym, jakie mamy prawa jako klienci sklepów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średnia krajowa i trymowana. Jak są liczone?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 14:50
Jak się określa średnią krajową i dlaczego większość z nas wcale tyle nie zarabia? W "Czterech porach roku" postanowiliśmy wyjaśnić kilka podstawowych pojęć ekonomicznych, z którymi stykamy się na co dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O korzyściach z jedzenia kiszonek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 12:09
- Nasza dieta w okresie przedwiośnia powinna bazować na warzywach korzennych, warzywach, które przezimowały i na kiszonkach - podkreśliła w radiowej Jedynce dietetyk Justyna Marszałkowska.
rozwiń zwiń