X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Planetaria stały się pewnego rodzaju kinami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 14:51
W "Czterech porach roku" odbyliśmy wycieczkę ze spoglądaniem w niebo. Taką wycieczkę można zaliczyć również w wygodnym fotelu siedząc twardo na ziemi. Takie możliwości dają planetaria. W audycji rozmawialiśmy z przedstawicielami trzech polskich planetariów: w Olsztynie, Łodzi i Chorzowie.
Audio
  • Z wycieczką w planetariach (Cztery pory roku/Jedynka)
Budynek EC1 w Łodzi, w którym mieści się planetarium
Budynek EC1 w Łodzi, w którym mieści się planetariumFoto: Shutterstock

Na okazję zmiany pór roku planetaria często przygotowują różne wydarzenia. - Nawet podczas wyświetlania jakichś innych programów staramy się pokazywać to, co akurat jest na niebie, żeby nasi widzowie mieli okazję zobaczyć gwiazdozbiory czy układy planet. W erze cyfrowej planetaria stały się pewnego rodzaju kinami. Wychodzimy też poza tematykę stricte astronomiczną - powiedział Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Łódzkie planetarium jest najmłodszym i najnowocześniejszym w Polsce. Działa dopiero od 2016 roku. - Mamy przede wszystkim bezszwowy ekran, który umożliwia wyświetlanie obrazu, którego nic nie zakłóca i jednocześnie system projektorów generuje obraz bardzo wysokiej rozdzielczości. To nie są tylko przechwałki, bo ta technika umożliwia generowanie olbrzymiej liczby obiektów na niebie. Ta projekcja jest po prostu zjawiskowa - powiedział Michał Kędzierski z Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.     

Historia planetariów polskich zaczęła się w Chorzowie. Tamtejsze planetarium jest jednocześnie największe w Polsce. - Jeżeli spojrzeć od góry na budynek naszego planetarium dostrzec można bardzo charakterystyczny kształt planety Saturn. To była inspiracja dla architekta. Średnica kopuły to 23 metry. W naszej sali mieści się prawie 400 osób. Warto też wspomnieć, że mamy najstarszy w Polsce projektor planetaryjny - powiedział Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Jacek Szubiakowski (dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego), Michał Kędzierski (Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi), Jarosław Juszkiewicz (Planetarium Śląskie w Chorzowie) 

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 9.21

abi/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie o Stephenie Hawkingu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 19:30
W Cambridge zmarł brytyjski naukowiec Stephen Hawking. Miał 76 lat. Hawking był astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Od młodości cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Fikus - pani inżynier od życia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:39
O życiu naszego gościa można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest nudne. W audycji "Twarzą w twarz" rozmawialiśmy z prof. Magdaleną Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, popularyzatorką nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:30
Aż trudno uwierzyć, że co szósty Polak NIGDY nie badał wzroku! A z badań wykonanych w styczniu 2018 r przez PBS wynika, że wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak po 40. roku życia.
rozwiń zwiń