Bezpieczne dziecko. Jak długo używać fotelików?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 13:00
- W Polsce prawo nakazuje wożenie w fotelikach dzieci do 150 cm wzrostu. Było ono liberalizowane, ale w fizyce i anatomii nic się nie zmieniło. W świetle biomechaniki zderzeń, ze względu na budowę kośćca, w fotelikach powinny jeździć dzieci aż do 12. roku życia - mówi inż. Paweł Kurpiewski.
Audio
  • Bezpieczne dziecko. Jak długo używać fotelików? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maria Sbytova

Ekspert podkreśla, że wciąż nie wszyscy mają świadomość, jak ważne są foteliki samochodowe, a problem bagatelizują szczególnie... babcie i dziadkowie. - To dlatego, że nasze pokolenie jeździło bez fotelików. Ale moi rówieśnicy, którzy jeździli syreną 105 L i mieli mniej szczęścia, wylatywali przez przednią szybę. Jeżeli dziecko siedzi w foteliku, możemy ocalić życie - argumentuje inż. Kurpiewski.

Opowiada też o pewnej sytuacji, kiedy ojciec nie przypiął dziecka, bo miał zamiar przejechać tylko 400 metrów. Niestety na tym krótkim odcinku doszło do wypadku.

A jak wybrać odpowiedni fotelik i w jaki sposób go zamontować? Gdzie szukać testów różnych produktów? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: inż. Paweł Kurpiewski (biomechanik zderzeń)

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 9.20

mg/abi

Czytaj także

Wypadki, karambole. Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:00
W Polsce trwają ferie - w jednych województwach się zaczynają, w innych już się kończą. W ten weekend jedni będą więc jechać na wypoczynek, a inni z niego wracać. Jak w tym okresie być bezpiecznym na drodze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta za kierownicą - rozważna i trzeźwa

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:00
Według statystyk Komendy Głównej Policji kobiety powodują znacznie mniej wypadków niż mężczyźni. Mimo to wciąż pokutuje stereotyp, jakoby panie gorzej radziły sobie za kierownicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotelik samochodowy może dziecku uratować życie. Rady dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 13:23
Kąpielówki i ręcznik spakowane, a zatem jesteśmy gotowi do rodzinnego wyjazdu. Czyżby? Zanim wyruszymy samochodem w podróż z dziećmi, warto sprawdzić, czy przewozimy je bezpiecznie.
rozwiń zwiń