Kleszcze - niebezpieczeństwo czyha w trawie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 14:00
Najmniejsze z nich mają rozmiar łebka od szpilki, ale mimo że małe, są śmiertelnie niebezpieczne, bo przenoszą wiele chorób. W "Czterech porach roku" przedstawiamy prawdy i obalamy mity na temat kleszczy.
Audio
  • Dr n. med. Małgorzata Konik o zagrożeniu chorobami odkleszczowymi (Cztery pory roku/Jedynka)
Kleszcz - niebezpieczny pajęczak
Kleszcz - niebezpieczny pajęczakFoto: Shutterstock/Erik Karits

Czy to prawda, że te groźne pajęczaki zagrażają nam wyłącznie w ciepłe miesiące? Niestety, to mit! - Kiedyś faktycznie było tak, że one ożywiały się, gdy temperatura wzrastała. Natomiast teraz są tak dobrze przystosowane do warunków, że radzą sobie i w ujemnych, i w bardzo wysokich temperaturach - mówi dr n. med. Małgorzata Konik.

Ekspertka wyjaśnia też, że kolejnym mitem jest przekonanie, jakoby kleszcze spadały z drzew. - One wchodzą na człowieka z trawy - podkreśla.

Na nieszczęście dla ludzi i zwierząt, kleszcze bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Dlatego tak ważne jest, byśmy zabezpieczyli przed nimi siebie i nasze czworonogi.

Jak zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza? Na co zwrócić uwagę, po spacerze po parku lub lesie? Które choroby odkleszczowe są najbardziej niebezpieczne? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza ze skóry? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: dr n. med. Małgorzata Konik (Klinika Leczenia Boleriozy)

Data emisji: 3.04.2018

Godzina emisji: 11.19

mg/ag

Czytaj także

Wirusowe zapalenie wątroby - choroba brudnych rąk

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 12:35
Mamy pięć typów wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Są oznaczone literami od A do E. W Polsce mamy obecnie najwięcej kłopotów z typem A, który - wydawało się - został skutecznie ograniczony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać chorą tarczycę?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:41
Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy nie wolno lekceważyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie możesz złapać tchu? Nie bagatelizuj tego!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 14:04
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) polega na systematycznie malejącej pojemności płuc, co dzieje się na skutek drażniącego wpływu różnych substancji zawartych w powietrzu, które wdychamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępną sepsę łatwo pomylić z grypą

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 11:44
W początkowym stadium sepsa przypomina banalną infekcję i można ją pomylić z grypą. Jedyna różnica polega na tym, że grypa rozwija się stosunkowo wolno, a sepsa błyskawicznie. Wtedy o losie chorego decydują wręcz minuty.
rozwiń zwiń