W razie wypadku samochód sam wezwie pomoc

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 18:05
Od 1 kwietnia w nowo homologowanych samochodach, a więc w nowych typach pojazdów, jest stosowany obowiązkowy system eCall, który funkcjonuje w oparciu o infrastrukturę numeru 112. Jego celem jest zmniejszenie liczby ofiar w wypadkach drogowych przez jak najszybsze dotarcie z pomocą poszkodowanym.
Audio
  • Wyjaśniamy, jak działa system eCall w samochodach (Cztery pory roku/Jedynka)
Przycisk SOS uruchamia system eCall
Przycisk SOS uruchamia system eCallFoto: shutterstock/dragonetti

Wszystkie homologowane, nowe typy pojazdów osobowych oraz dostawczych do 3,5 t muszą już być wyposażone w moduł wykrywania kolizji drogowej i automatycznego wzywania pomocy na miejsce zdarzenia. Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśnia, że rolą systemu eCall jest skrócenie czasu powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach drogowych. Szacuje się, że w krajach UE liczba ofiar śmiertelnych zmniejszy się o 2,5 tys. rocznie.

- System uruchomi się po zadziałaniu czujników znajdujących się w aucie lub poprzez ręczne naciśnięcie przycisku oznaczonego przeważnie jako "SOS" przez kierowcę lub pasażera, będących uczestnikami lub świadkami zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu - wyjaśnia zasadę działania gość Jedynki. W obu przypadkach automatycznie zostanie wykonane połączenie na numer alarmowy 112 obsługiwany w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Przesłane zostaną również dane dotyczące m.in. lokalizacji pojazdu, kierunku jazdy, liczby pasażerów z zapiętymi pasami. Jeśli nie będzie możliwości nawiązania rozmowy z poszkodowanym ze względu na jego stan zdrowia operator numeru alarmowego 112 przekaże wszystkie dane, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, do odpowiednich ze względu na rodzaj zdarzenia służb.

Co się stanie, kiedy kierowca z niewielką prędkością najedzie na słup lub będzie mała stłuczka, podczas której ucierpią zderzaki bądź reflektory? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Mikołaj Krupiński (rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodoweg)

Data emisji: 3.04.2018

Godzina emisji: 10.19

ag/pg

Czytaj także

Fotelik samochodowy może dziecku uratować życie. Rady dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 13:23
Kąpielówki i ręcznik spakowane, a zatem jesteśmy gotowi do rodzinnego wyjazdu. Czyżby? Zanim wyruszymy samochodem w podróż z dziećmi, warto sprawdzić, czy przewozimy je bezpiecznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fachowcy krytykują zmiany w "Ustawie o kierujących pojazdami". "Fatalnie napisane przepisy"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 19:12
Szkoły nauki jazdy przeżywają prawdziwe oblężenie. Jak w przysłowiu, kursanci walą drzwiami i oknami. Chcą zdążyć przed 4 czerwca, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wydawania praw jazdy nowym kierowcom. Przepisy krytykują specjaliści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne dziecko w samochodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 12:37
W "Czterech porach roku" porozmawiamy o rodzajach fotelików dla dzieci. Jak dobrać? Jak montować w samochodzie?
rozwiń zwiń