Upadłość konsumencka - czym jest? Po co się ją ogłasza?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 11:55
- Najprościej możemy powiedzieć, że upadłość konsumencka jest to oddłużenie osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej, w zakresie takim, w jaki ona w te długi popadła - powiedziała w radiowej Jedynce mecenas Katarzyna Ludwig.
Audio
  • Upadłość konsumencka - czym jest? Po co się ją ogłasza? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yingzaa_ST/shutterstock.com

Jak podkreśliła gość audycji "Cztery pory roku", "naczelną funkcją upadłości konsumenckiej jest to, żeby pozbawić skutecznie daną osobę długów". - Przeważnie po dokonaniu, w jakimś tam zakresie, spłaty wierzytelności wymagalnych, reszta długów przez sąd upadłościowy jest umarzana - wskazała mecenas Katarzyna Ludwig.

Czy taka możliwość nie sprzyja temu, by z większą beztroską podchodzić do tematu długów, bo zawsze można ogłosić upadłość? - To tak nie działa. Nie chodzi o to, aby umarzać te długi, które lekkomyślnie poczyniliśmy i stwierdziliśmy, że nie będziemy ich spłacać. Chodzi o to, by umorzyć te długi, których faktycznie nie możemy spłacić na skutek zmiany naszej sytuacji życiowej - wyjaśniła ekspert.

W jakich sytuacjach ludzie ogłaszają bankructwo? Jak wygląda procedura? Dlaczego warto poprosić o pomoc prawną? Jaką decyzję może podjąć sąd upadłościowy? Czy upadłość można ogłosić więcej niż raz? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: mecenas Katarzyna Ludwig

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 11.22

kk/kh

Czytaj także

12 tys. Polaków skorzystało już z upadłości konsumenckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 07:53
Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość konsumencką, która pozwala wyjść ze spirali zadłużenia. W ubiegłym roku sądy ogłosiły bankructwa 5,5 tys. obywateli, czyli o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. i o 3,4 tys. więcej niż w 2015 r.
rozwiń zwiń