X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Autyzm nie jest chorobą, to inny odbiór rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:40
- Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, inny sposób funkcjonowania, inny odbiór rzeczywistości, co nie znanczy, że gorszy czy lepszy od naszego - mówi Renata Werpachowska z Fundacji Synapsis.
Audio
  • Czym jest autyzm i jak go rozpoznać? (Cztery pory roku/Jedynka)
Jednym z objawów autyzmu może być silniejsza koncentracja na przedmiotach niż na ludziach
Jednym z objawów autyzmu może być silniejsza koncentracja na przedmiotach niż na ludziachFoto: Shutterstock/PhotoUG

Przyczyna autyzmu nie jest znana, a jego pierwsze objawy można zobaczyć już u małych dzieci. Do charakterystycznych symptomów należy większe koncentrowanie się malucha na przedmiotach niż na ludziach. - Obecnie mamy już program "Badabada" do wczesnego wykrywania autyzmu i już w wieku 9 miesięcy możemy zobaczyć niepokojące zachowania - mówi Renata Werpachowska.

Ekspertka podkreśla, że niestety nie wszyscy rodzice, którzy podejrzewają zaburzenia rozwoju u swoich dzieci, decydują się na profesjonalną diagnozę. - Obecnie trwa Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. On jest m.in. po to, żeby mamy, które usłyszą w piaskownicy, od siostry, koleżanki: "słuchaj, czy on nie ma autyzmu?", nie bały się, tylko poszły i to sprawdziły - wyjaśnia Werpachowska.

W audycji także rozmowa z Aleksandrą Smereczyńską, założycielką klubokawiarni Życie jest Fajne, w której pracują osoby z autyzmem.

A czym różni się autyzm od zespołu Aspergera? O tym w nagraniu.

*** 

Tytuł audycji: Czterech pór roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Renata Werpachowska (Fundacja Synapsis) i Aleksandra Smereczyńska (założycielka klubokawiarni Życie jest Fajne zatrudniającej dorosłe osoby z autyzmem)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 9.24

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autyzm to nie choroba. Prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 14:40
Wiele osób usłyszało o autyzmie dzięki filmowi "Rain Man", wokół tego tematu narosło jednak sporo mitów. Jak wyjaśnia terapeutka Olga Świeża, autyzm nie jest chorobą, a całościowym zaburzeniem rozwojowym, dotykającym każdego obszaru rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zmiany czekają na uczniów ze specjalnymi potrzebami?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 18:40
Czy zmiany obejmą nauczanie indywidualne? Czym różni się ono od nauczania specjalnego? Co z orzeczeniami, zwłaszcza wydanymi przed 1 września tego roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne dziecko. Jak długo używać fotelików?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 13:00
- W Polsce prawo nakazuje wożenie w fotelikach dzieci do 150 cm wzrostu. Było ono liberalizowane, ale w fizyce i anatomii nic się nie zmieniło. W świetle biomechaniki zderzeń, ze względu na budowę kośćca, w fotelikach powinny jeździć dzieci aż do 12. roku życia - mówi inż. Paweł Kurpiewski.
rozwiń zwiń