Autyzm nie jest chorobą, to inny odbiór rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:40
- Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, inny sposób funkcjonowania, inny odbiór rzeczywistości, co nie znanczy, że gorszy czy lepszy od naszego - mówi Renata Werpachowska z Fundacji Synapsis.
Audio
  • Czym jest autyzm i jak go rozpoznać? (Cztery pory roku/Jedynka)
Jednym z objawów autyzmu może być silniejsza koncentracja na przedmiotach niż na ludziach
Jednym z objawów autyzmu może być silniejsza koncentracja na przedmiotach niż na ludziachFoto: Shutterstock/PhotoUG

Przyczyna autyzmu nie jest znana, a jego pierwsze objawy można zobaczyć już u małych dzieci. Do charakterystycznych symptomów należy większe koncentrowanie się malucha na przedmiotach niż na ludziach. - Obecnie mamy już program "Badabada" do wczesnego wykrywania autyzmu i już w wieku 9 miesięcy możemy zobaczyć niepokojące zachowania - mówi Renata Werpachowska.

Ekspertka podkreśla, że niestety nie wszyscy rodzice, którzy podejrzewają zaburzenia rozwoju u swoich dzieci, decydują się na profesjonalną diagnozę. - Obecnie trwa Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. On jest m.in. po to, żeby mamy, które usłyszą w piaskownicy, od siostry, koleżanki: "słuchaj, czy on nie ma autyzmu?", nie bały się, tylko poszły i to sprawdziły - wyjaśnia Werpachowska.

W audycji także rozmowa z Aleksandrą Smereczyńską, założycielką klubokawiarni Życie jest Fajne, w której pracują osoby z autyzmem.

A czym różni się autyzm od zespołu Aspergera? O tym w nagraniu.

*** 

Tytuł audycji: Czterech pór roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Renata Werpachowska (Fundacja Synapsis) i Aleksandra Smereczyńska (założycielka klubokawiarni Życie jest Fajne zatrudniającej dorosłe osoby z autyzmem)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 9.24

mg

Czytaj także

Autyzm to nie choroba. Prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 14:40
Wiele osób usłyszało o autyzmie dzięki filmowi "Rain Man", wokół tego tematu narosło jednak sporo mitów. Jak wyjaśnia terapeutka Olga Świeża, autyzm nie jest chorobą, a całościowym zaburzeniem rozwojowym, dotykającym każdego obszaru rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zmiany czekają na uczniów ze specjalnymi potrzebami?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 18:40
Czy zmiany obejmą nauczanie indywidualne? Czym różni się ono od nauczania specjalnego? Co z orzeczeniami, zwłaszcza wydanymi przed 1 września tego roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne dziecko. Jak długo używać fotelików?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 13:00
- W Polsce prawo nakazuje wożenie w fotelikach dzieci do 150 cm wzrostu. Było ono liberalizowane, ale w fizyce i anatomii nic się nie zmieniło. W świetle biomechaniki zderzeń, ze względu na budowę kośćca, w fotelikach powinny jeździć dzieci aż do 12. roku życia - mówi inż. Paweł Kurpiewski.
rozwiń zwiń