Groźby, oszczerstwa, nękanie SMS-ami - co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 15:16
O tym, jak zareagować, jak się bronić, jak zbierać dowody, do kogo się zgłosić po pomoc opowiedziała w radiowej Jedynce mecenas Eliza Kuna.
Audio
  • Groźby, oszczerstwa, nękanie SMS-ami - co zrobić? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Antonio Guillem/shutterstock.com

Czy groźba wysłana SMS-em może mieć konsekwencje prawne? - Tak. Warunkiem ustawowym jest to, żeby groźba wywołała realne poczucie zagrożenia i żeby faktycznie była karalna - wyjaśniła w audycji "Cztery pory roku" mecenas Eliza Kuna i podała przykłady.

A co jeśli SMS-y nie zawierają wyraźnej groźby, ale dostajemy takich niechcianych wiadomości setki dziennie? Wówczas można mówić o uporczywym nękaniu (stalkingu). Jak na nie reagować? Co zrobić zanim zainicjujemy postępowanie karne?

Jakie możliwości prawne ma urzędniczka obrażana przez petenta przy okienku? A nauczyciel, który dostaje od uczniów karteczki z groźbami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: mecenas Eliza Kuna

Data emisji: 17.04.2018

Godzina emisji: 11.16

kk

Zobacz więcej na temat: stalking prawo Roman Czejarek

Czytaj także

Konsumencie, fotografuj i porównuj ceny, masz prawo!

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 17:00
W wielu sklepach obowiązuje zakaz robienia zdjęć produktów i ich cen. - Jeżeli przedsiębiorca utrudnia konsumentowi dostęp do informacji, może go to kosztować do 10 proc. obrotu - przypomina Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w przychodni można wywołać pacjenta po nazwisku?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:26
- Nie można. Każdy przy rejestracji powinien otrzymać numerek. Najlepiej by było, gdyby pacjenci byli proszeni do gabinetu według tych numerków - powiedziała w radiowej Jedynce Marzanna Bieńkowska.
rozwiń zwiń