Już teraz trzeba myśleć o emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 13:17
Choć niektórym osobom do wieku emerytalnego całkiem daleko, to już teraz powinni zdecydować się na oszczędzenie, żeby po zakończeniu pracy zawodowej nie klepać przysłowiowej biedy.
Audio
  • Po co oszczędzać na emeryturę (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: fotogut/shutterstock.com

Szacunki mówią, że 55 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. - Polacy nie mają nawyku oszczędzania - ocenia Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Jego zdaniem to nieprawda, że nie mamy z czego oszczędzać. Wylicza, że zawsze można coś oszczędzić i radzi, że warto tego nawyku uczyć już od dzieciństwa.

Gość Jedynki podkreśla, że wielu Polaków uważa, że nie ma po co oszczędzać, kiedy oprocentowanie oszczędności jest niskie. - Ale za 10-15 lat dzisiejszy 30-latek stanie się 45-latkiem - przypomina tę oczywistość Przemysław Barbrich. A wtedy mogą być potrzebne pieniądze choćby na dodatkowe zabiegi lekarskie, bo z wiekiem zdrowie się psuje.

Jak najlepiej oszczędzać, dlaczego składka jest odprowadzana do ZUS, a nie zostaje w gestii płatnika, który mógłby ją efektywniej zainwestować? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dr Przemysław Barbrich (Związek Banków Polskich)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 11.21

ag/mg

Czytaj także

Starość to stan umysłu a nie ciała

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:48
Seniorzy nie nadążą za młodymi, już kiedyś byli młodzi, ale wiek to nie tylko przeżyte lata. To także samopoczucie. Tak jak 65-latek może czuć się młodo, a 35-latek już staro. Każdy więc ma tyle lat, na ile się czuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak podwyższyć świadczenia emerytalne?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 18:40
Marzec to dla emerytów ważny miesiąc, gdyż w marcu są waloryzowane emerytury. W tym roku ta waloryzacja była bardzo korzystna, choć pewnie nie dla wszystkich satysfakcjonująca. O doli emerytów w "Srebrnej debacie Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zaktywizować i poprawić opiekę nad osobami starszymi

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 18:34
Ruszyła kolejna edycja rządowego programu "Senior+". W jego ramach otwierane są kolejne kluby i domy seniora. Można w nich skorzystać m.in. z rehabilitacji, na którą normalnie czeka się miesiącami. Czy to antidotum na samotność?
rozwiń zwiń