Czarna legenda królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:37
Kiedy Bona Sforza zawierała małżeństwo z Zygmuntem I miała 24 lat, a więc jak na ówczesne czasy dla kobiet był to już zaawansowany wiek. Nieważne, że królewski małżonek był 27 lat starszy.
Audio
  • Życie i legenda królowej Bony (Cztery pory roku/Jedynka)
Zygmunt I i Bona na obrazie Henryka Rodakowskiego Wojna kokosza
Zygmunt I i Bona na obrazie Henryka Rodakowskiego "Wojna kokosza"Foto: ze zbiorów MN w Warszawie

Królowa Bona zapisała się w pamięci Polaków i to nie dlatego, że była królową. Ona do Polski sprowadziła włoszczyznę i nauczyła jeść Polaków warzywa i jarzyny oraz pić wino. Uprawiała sałatę, brokuły, marchew.

Była kobietą wykształconą i piękną - blondynką z dużymi, ciemnymi włosami. Miała wpływ na króla, a jej nadrzędnym celem było zachowanie dynastii. - Dlatego doprowadziła do koronacji Zygmunta Augusta jeszcze za życia Zygmunta I, co było niesłychane - mówi Artur Stachowiak, historyk.

Złą opinię o królowej rozpowszechniali głównie Habsburgowie. To oni polecili ją jako kandydatkę na królewską żonę licząc, że będzie im uległa. - A ona wybiła się na niezależność - podkreśla gość Jedynki. I zwraca uwagę, że już w dawnych czasach istniało coś takiego, jak czarny PR. Choć rzeczywiście miała opinię intrygantki.

Jak wyglądała ceremonia ślubna Bony i Zygmunta I? Jaką modę zapoczątkowała królowa? Z jakimi miastami w Polsce była związana? Co znajdowało się na 24 wozach, które zabrała ze sobą opuszczając Polskę? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Artur Stachowski (varsavianista)

Data emisji: 20.04.2018

Godzina emisji: 9.23

ag/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 05:50
- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką reformę i przegrała. Poniosła porażkę osobistą. Ale znacznie ważniejsze jest, że straty poniosła Polska - stwierdziła prof. Maria Bogucka, autorka biografii królowej Bony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Jagiellonka – ostatnia z wielkiego rodu Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 06:20
W opinii współczesnych była wprawdzie zdolną hafciarką, ale przede wszystkim nudną i zdewociałą starą panną, powszechnie uznawaną za brzydką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt August – ostatni król z rodu Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 11:50
Był władcą rozważnym i przewidującym, na którego rządach cieniem kładła się sprawa braku potomka.
rozwiń zwiń