RODO. Ochrona danych osobowych 2.0

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 13:00
25 maja rozpoczyna się rewolucja w ochronie danych - w życie wchodzi unijne Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (w skrócie RODO). - Jest to reforma proobywatelska - mówił w Jedynce dr Maciej Kawecki, koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych.
Audio
  • RODO - zmiany w ochronie danych osobowych (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Ochrona danych osobowych. Co się zmieni po 25 maja? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dragon Images/shutterstock.com/cc

Nowe przepisy mają być jednolite dla całej Unii Europejskiej i dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości cyfrowej.

- Po 25 maja wchodzimy w ochronę danych osobowych 2.0. Zdecydowanie jest to reforma proobywatelska, dostajemy bardzo dużo ciekawych uprawnień, które mogą nam ułatwić życie w wielu sferach. Możemy żądać przekazania informacji o nas innemu podmiotowi, co zwalnia nas z biurokracji, wypełniania bardzo wielu wniosków kredytowych, ubezpieczeniowych itd. - wyjaśnia dr Maciej Kawecki, koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych.

W związku z unijnym rozporządzeniem nowe obowiązki spadną na wszystkie firmy, które przetwarzają dane osobowe. - Niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcą taksówki korzystającym z monitoringu, czy fryzjerem, czy ogromną korporacją, dotkną nas te zmiany - przyznaje dr Kawecki.

Jak przygotować się do zmian? Co zmieni się w korzystaniu z mediów społecznościowych? Jak wysokie będą kary za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dr Maciej Kawecki (koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych), Marcin Serafin (prawnik, kancelaria Maruta Wachta)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 9.11

mg/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prywatność kosztuje. I zdrożeje jeszcze bardziej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 13:39
Coraz częściej dokonując zakupów czy podpisując umowy stajemy przed dylematem: oszczędzić czy pogodzić się z zalewem reklam i dostępem wielu firm do naszych danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy chronić nasz dowód osobisty"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 12:37
- Niestety coraz bardziej powszechna jest praktyka uznawania, że skan dowodu osobistego jest wystarczający do tego, żeby nas zidentyfikować - powiedział w radiowej Jedynce dr Maciej Kawecki.
rozwiń zwiń