Pożary łąk. "Ani ludzie, ani zwierzęta nie są w stanie uciec przed ogniem"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 15:08
- W ubiegłym roku w Polsce straż pożarna wyjeżdżała do gaszenia pożarów traw co 13 minut. Gaszenie trwało średnio 47 minut. Do ugaszenia wszystkich pożarów traw strażacy zużyli prawie 75 milionów litrów wody – mówił w Jedynce st. brygadier Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej.
Audio
  • St. brygadier Paweł Frątczak ostrzega przed wypalaniem traw (Cztery pory roku/Jedynka)
Wypalanie traw jest dużym problemem
Wypalanie traw jest dużym problememFoto: A_Lesik/Shutterstock

Właśnie ruszyła kampania STOP POŻAROM TRAW. Wydawać by się mogło, że skutki pożarów łąk są oczywiste i nikomu nie trzeba o nich przypominać. Jednak statystyki pokazują, że wypalanie traw nadal jest traktowane przez wielu Polaków jako skuteczna metoda użyźniania ziemi. Zanim w to uwierzymy, posłuchajmy głosu rozsądku. Igranie z ogniem to śmiertelne niebezpieczeństwo. - Przy zmianie podmuchu wiatru, czoło potrafi przemieszczać się z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Ani ludzie, ani zwierzęta nie są w stanie wtedy uciec – informował Paweł Frątczak, rzecznik PSP.

Strażak przypomniał, że ogień i dym niszczą środowisko. - My tego nie widzimy, ale wiele owadów, ptaków i gadów żyje w tych suchych trawach. Pożary to także niepotrzebna emisja pyłów i gazów do atmosfery oraz ogromne zagrożenie dla ruchu kołowego – wyliczał Paweł Frątczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której gość mówił również o surowych karach, jakie grożą osobom wypalającym trawy. W rozmowie poruszyliśmy też temat zachowania się podczas burzy i gradobicia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: st. brygadier Paweł Frątczak (rzecznik Państwowej Straży Pożarnej)

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 10.19

abi/mg

Czytaj także

Tajemnice Zamku Książ

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:43
W audycji "Jedyne takie miejsce" zabraliśmy Państwa do jednego z najpiękniej położonych zamków w Europie i trzeciego co do wielkości zamku w Polsce - po Wawelu i Malborku - czyli Zamku Książ w Wałbrzychu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiełki, czyli smakołyk, którego nie można przedawkować

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 11:35
Po zjedzeniu kiełków poprawia nam się uroda, nastrój, samopoczucie i ma to naukowe uzasadnienie. Jakie cenne składniki zawierają kiełki i ile należy ich jeść? O tym mówiła prof. Iwona Wawer z WUM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RODO. Ochrona danych osobowych 2.0

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 13:00
25 maja rozpoczyna się rewolucja w ochronie danych - w życie wchodzi unijne Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (w skrócie RODO). - Jest to reforma proobywatelska - mówił w Jedynce dr Maciej Kawecki, koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych.
rozwiń zwiń