Liceum, które spełnia marzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 14:16
Kolegium św. Stanisława Kostki, które właśnie świętuje 25 lat swojej działalności, to jedyna w Polsce szkoła, która od wielu lat uczy młodzież ze Wschodu.
Audio
  • Jubileusz Kolegium św. Stanisława Kostki (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chinnapong/Shutterstock

W tej chwili uczy się w niej stu uczniów polskiego pochodzenia, m.in. z Kazachstanu, Uzbekistanu i Gruzji. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda jako wolontariuszka prowadziła w tej szkole koło języka niemieckiego. Z okazji 25-lecia szkoły do placówki wybrała się nasza reporterka Agnieszka Ciecierska.

- Jestem z małego miasteczka na Białorusi, które nazywa się Raków. Przed II wojną światową było to polskie miasto. Po wojnie nasze miasteczko zostało włączone do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Moi dziadkowie byli Polakami i mój ojciec też zawsze czuł się Polakiem. Zawsze marzyłam, żeby mieszkać w Polsce i ta szkoła dała mi właśnie taką szansę – mówiła jedna z uczennic.

Obecnie organem prowadzącym szkołę jest Fundacja dla Polonii. - To, co jest dla nas najbardziej mobilizujące i wzruszające, to to, że faktycznie spełniamy marzenia dziadków i pradziadków zesłanych na Syberię, którzy zawsze pragnęli wrócić i nigdy im to nie zostało dane. To wielkie marzenie spełnia się teraz w ich wnukach i prawnukach – powiedziała dyrektor szkoły Ewa Petrykiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał przygotowała: Agnieszka Ciecierska

Goście: Ewa Petrykiewicz (dyrektor Kolegium św. Stanisława Kostki), uczniowie Kolegium św. Stanisława Kostki

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 10.20

abi/kk

Czytaj także

Oscary rozdane. W tym roku bez skandali

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 12:22
"Kształt wody" najlepszym filmem ubiegłego roku, polsko-brytyjski animowany obraz "Twój Vincent" - bez statuetki. Tak zdecydowali członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej. W Hollywood odbyła się 90. ceremonia wręczenia Oscarów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stulecie Polskiego Zakładu Higieny

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 11:47
W tym roku mija 100 lat od powołania najstarszego instytutu medycznego w Polsce - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

92. urodziny Jedynki. W poszukiwaniu pierwszej stacji nadawczej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 11:30
"Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480" - takie słowa 18 kwietnia 1926 roku rozpoczęły nadawanie Programu I. 92 lata później dziennikarka Agnieszka Ciecierska i realizator dźwięku Krzysztof Sagan wybrali się na spacer śladami radiowej historii.
rozwiń zwiń