Pierwsza komunia: już nie sakrament, a festiwal prezentów i próżności rodziców

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 12:41
Suknia lub garnitur zamówione u projektanta, limuzyna, a po mszy - wystawne przyjęcie. Ślub i wesele? Tak, ale niestety też i Pierwsza Komunia Święta, do której przystępują przecież kilkuletnie dzieci.
Audio
Rodzice zaczynają przeliczać swoje rodzicielstwo na pieniądze
Rodzice zaczynają przeliczać swoje rodzicielstwo na pieniądzeFoto: pmellocaribe/Pixabay

"Zastaw się a postaw się" - to powiedzenie, które najlepiej opisuje rodziców, którzy na zorganizowanie dziecku przyjęcia komunijnego wydają naprawdę duże pieniądze. Tylko po co? Przecież komunia to przeżycie duchowe. A przynajmniej powinna nim być.   

Problem jest ewidentnie po stronie rodziców, a nie dzieci. - Bardzo często jest to potrzeba rodziców, którzy w ten sposób definiują dobre rodzicielstwo: "jesteśmy dobrymi rodzicami, bo wyprawimy dziecku drogie przyjęcie i kupimy najdroższy prezent". To pomylenie pojęć. Szczególnie w przypadku komunii trzeba zwrócić uwagę na poziom duchowy – powiedziała w audycji Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Gość radiowej Jedynki przyznała, że zadaniem rodziców jest zatrzymać się i zastanowić, co tak naprawdę robią, gdy kupują na przykład drona ośmioletniemu dziecku i - co gorsza - biorą na niego kredyt. - Rodzice zaczynają przeliczać swoje rodzicielstwo na pieniądze. Wartością rodzicielstwa jest to, że szukamy wspólnych rytuałów i sposobu na spędzanie czasu, które są przyjemne dla nas i dla dziecka. To jest ważniejsze niż gadżety i wielkie przyjęcia - dodała.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Ewa Dziemidowicz (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 11.25

abi/kk

Czytaj także

Bieganie. Uważaj, żeby nie przedawkować!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 12:00
Trwa sezon maratonów i innych biegów ulicznych i przełajowych, a bieganie od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych aktywności. Warto jednak z rozsądkiem podejść do mody na sport i dopasować aspiracje do swoich możliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liceum, które spełnia marzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 14:16
Kolegium św. Stanisława Kostki, które właśnie świętuje 25 lat swojej działalności, to jedyna w Polsce szkoła, która od wielu lat uczy młodzież ze Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darłowo - morze, piasek, królowie i książęta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 15:18
W długi majowy tydzień odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych polskich nadmorskich miast - Darłowo. Mieszkańcy podkreślają, że to królewskie miasto, bo tam się urdził i tam zmarł iostatni Wiking Bałtyku i jednocześnie pierwszy playboy Europy - król Eryk.
rozwiń zwiń