"Dziecko do 2. roku życia nie powinno korzystać z elektroniki"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 15:00
- Nauczyciele w całej Polsce zwracają uwagę na to, że normy, które kiedyś obowiązywały 3- i 4-latki teraz można zastosować do 6 - i 7-latków - mówiła w "Czterech porach roku" psycholog Karina Mucha.
Audio
  • Psycholog dziecięca Karina Mucha o wpływie mediów elektronicznych na rozwój dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bartosz Budrewicz

Współczesnym dzieciom dużo trudniej jest skupić się przez dłuższy czas na wykonywaniu jakiejś czynności.

- Mamy do czynienia z dosyć wąskim przedziałem uwagi, dość niskim tempem przetwarzania informacji, brakiem koncentracji i słabo rozwiniętym myśleniem przyczynowo-skutkowym. To wszystko powoduje, że dzieci mniej chętnie przystępują do zadań edukacyjnych, a w konsekwencji mają problem z tym, by lubić uczenie się - przekonuje ekspertka.

Jak podkreśla, przyczyną takiej sytuacji są zbyt intensywne bodźce, którymi bombardowane są małe dzieci. Przeciętnie spędzają one przed ekranem 4 godziny i 5 minut. - Bardzo głośno należy powiedzieć, że do drugiego roku życia dzieci w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych, bo to wtedy kształtują się podstawowe funkcje poznawcze, także te, które wpływają na koncentrację. Wszelkiego rodzaju migawki z telewizora bardzo negatywnie wpływają na rozwijający się mózg dziecka - wyjaśnia. 

Mówi też, ile minut dziennie przed ekranem mogą spędzać przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także przestrzega przed pułapką zbyt wielu zajęć dodatkowych i weekendowych atrakcji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Karina Mucha (psycholog dziecięca z SWPS w Katowicach)

Data emisji: 11.05.2018

Godzina emisji: 10.20

mg/kk

Czytaj także

Kłamstwo "ma krótkie nogi". Także w wychowaniu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:17
- Mówimy dzieciom "nie kłam, bo to jest niedobre", "zawsze mów prawdę", a przychodzą takie sytuacje w życiu, że sami namawiamy dziecko do kłamstwa - zauważyła niekonsekwencję rodziców psycholog, Barbara Popławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak i kiedy uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
- Jedynka jest pierwszym miejscem, w którym o tym mówimy. Za chwilę, na bazie książki napisanej prawie 100 lat temu przez Janusza Korczaka, uruchomimy bardzo duży projekt edukacyjny w zakresie przedsiębiorczości, finansów, ekonomii - mówił w "Czterech porach roku" Waldemar Zbytek z Warszawskiego Instytutu Bankowości.
rozwiń zwiń