Wypadek przy pracy. Procedura postępowania

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:56
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie mające miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych wywołane z przyczyn niezależnych od pracownika, powodujące uraz, a w wyniku tego uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. 
Audio
  • Wypadek przy pracy. Co się należy pracownikowi? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Wypadek należy zgłosić pracodawcy. Jeżeli jest konieczność wezwania pogotowia, przyjeżdża karetka i sporządzony zostaje protokół. Pracodawca z kolei ma 14 dni na to, aby sporządzić tzw. kartę wypadku, w której opisane powinny być okoliczność wypadku oraz wskazani powinni zostać świadkowie - wyjaśnia mecenas Katarzyna Ludwig. 

Gość Jedynki zaznacza, że wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania składamy bezpośrednio u pracodawcy, jako u płatnika ZUS. - On kompletuje dokumentację. Bardzo ważne jest też to, że wystąpienie o jednorazowe odszkodowanie powinno nastąpić już po zakończeniu leczenia, bo musimy mieć opinię lekarza orzecznika ZUS na specjalnym blankiecie - podkreśla. 

A co jeśli do wypadku dojdzie w drodze do albo z pracy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: mec Katarzyna Ludwig 

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 11.19

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak ułożyć relacje między rodzicami i dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 15:48
Kiedy dla rodziców rozpoczyna się prawdziwe życie? Czy wtedy, kiedy zaczyna bić serce ich dziecka? Wielu uważa, że wtedy, kiedy dzieci wyprowadzą się z domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwolnienia, urlopy, pensje. Pracowniku, znaj swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:30
Na wieść o tym, że w "Czterech porach roku" poruszymy temat praw pracowniczych, do naszej redakcji napłynęły SMS-y z pytaniami od słuchaczy. Wątpliwości rozwiała mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na oszustów. Na czym polega metoda kradzieży na perfumy?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 11:47
Metoda na wnuczka, na policjanta, na hydraulika to metody kradzieży, które już od lat są dokonywane w Polsce więc oszuści, żeby zdobyć pieniądze od osób starszych, wymyślają kolejne. Jednymi z nich są metody na perfumy i na klamkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobaczyć Bajkał z bliska

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:32
- Bajkał był od dawna naszą fascynacją. W ogóle Rosja była naszym wielkim marzeniem - mówi w auycji "Cztery pory roku" Monika Radzikowska, autorka książki "Bajkał tam i z powrotem".
rozwiń zwiń