Zaburzenia rozwoju powinny być diagnozowane już w przedszkolu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 13:00
- W przedszkolach często pracują bardzo młode osoby, które widzą jakieś sygnały, ale boją się o nich mówić, a czasem taka jest polityka przedszkola. Podczas rekrutacji do szkoły widzę u dzieci rzeczy, które trzeba było ujawnić w okresie przedszkolnym - mówiła w "Czterech porach roku" Justyna Filipiuk, psycholog dziecięcy.
Audio
  • Psycholog Justyna Filipiuk o zaburzeniach rozwojowych u dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Ekspertka wyjaśnia, że powodem do niepokoju powinny być takie zachowania przedszkolaka, które wyraźnie odbiegają od zachowań jego rówieśników, np. nadmierna nadpobudliwość czy wyraźnie niższa umiejętność koncentracji.

- Jeśli wychowawca daje nam znać, że jest jakiś powtarzający się kłopot w przedszkolu, pierwszą osobą do kontaktu jest psycholog, który zajmuje się diagnostyką w danej placówce. To on oceni, co wynika z braku reguł domowych lub nieodpowiedniego spędzania czasu z dzieckiem, a co wiąże się z zaburzeniem - mówi Justyna Filipiuk.

Jakie zachowania mogą wskazywać na autyzm lub zespoł Aspergera? Kiedy można zdiagnozować ADHD oraz dysleksję? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Justyna Filipiuk (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 11.23

mg/abi

Czytaj także

Psycholog: dzieci są i mają być łatwowierne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:00
Niedawno studentki pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadziły eksperyment, w ramach którego bez trudu wyprowadziły z przedszkola dzieci, mówiąc im, że są znajomymi ich rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm nie jest chorobą, to inny odbiór rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:40
- Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, inny sposób funkcjonowania, inny odbiór rzeczywistości, co nie znanczy, że gorszy czy lepszy od naszego - mówi Renata Werpachowska z Fundacji Synapsis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak i kiedy uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
- Jedynka jest pierwszym miejscem, w którym o tym mówimy. Za chwilę, na bazie książki napisanej prawie 100 lat temu przez Janusza Korczaka, uruchomimy bardzo duży projekt edukacyjny w zakresie przedsiębiorczości, finansów, ekonomii - mówił w "Czterech porach roku" Waldemar Zbytek z Warszawskiego Instytutu Bankowości.
rozwiń zwiń