X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzyki i jeże. Czym się różnią i dlaczego zasługują na naszą szczególną uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 14:35
Dla jednych gatunków zwierząt, zagrożeniem są budynki mieszkalne. Inne nie są w stanie poradzić sobie same z infrastrukturą drogową. Jedno jest pewne - w każdym z tych przypadków, potrzebna jest ingerencja człowieka. Tylko dzięki niej, nasi "bracia mniejsi" będą mieli szansę na przetrwanie, w tym jakże często niebezpiecznym dla nich, ludzkim świecie.
Audio
  • Co wspólnego mają ze sobą jeże i jerzyki? (Cztery pory roku/Jedynka)
Jerzyk zwyczajny w locie
Jerzyk zwyczajny w locieFoto: Gallinago_media/Shutterstock

-Trwa okres lęgowy. Remontujemy budynki i uszczelniamy je, aby mieć cieplej zimą. Zapominamy jednak, że znajdują się w nich ptasie gnizada - mówi Kacper Kowalczyk, przyrodnik i dziennikarz, który gościł na antenie radiowej Jedynki w audycji "Cztery pory roku".

Termodernizacje budynków, to zagrożenie między innymi dla gołębi, wróbli, kawek czy jerzyków, mniej popularnego gatunku ptaków. - Jerzyk jest ptakiem gór i takie bloki imitują półki skalne, w których ten ptak wcześniej się gnieździł - zauważa ekspert.

Co zrobić, aby nie uszkodzić gniazd, znajdujących się w szczelinach, podczas remontu obiektu? W tej sytuacji z pomocą powinni przyjść ornitolodzy i badacze nietoperzy, którzy ocenią czy w danym budynku znajduje się ptactwo. Przed remontem najlepiej jest zabezpieczyć gniazdo, a po jego zakończeniu, w ramach rekompensaty można powiesić budkę lęgową. W przypadku znalezienia siedlisk gatunków chronionych, należy powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która wyda zgodę na ingerencję w takie znalezisko - dodaje przyrodnik.

Jak się okazuje, szczególną troską powinniśmy otoczyć nie tylko jerzyki, zamieszkujące ptasie gniazda, ale również jeże kolczaste, które często wychodzą na ruchliwe ulice, pełne samochodów. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku dróg gminnych i powiatowych, gdzie nie ma wytyczonych specjalnych przejść dla zwierząt. - Jeż ani szybko nie poleci, jak w przypadku ptaków, ani nie zawróci, widząc rozpędzony samochód. Niestety często zostaje na tej drodze rozjechany - przyznaje Kacper Kowalczyk.

W gestii kierowców, leży powiadomienie zarządców dróg, o istniejącym problemie na danym odcinku. Posiadacze pojazdów, powinni jednak zwrócić uwagę na ograniczenie prędkości, w miejscach wędrówek zwierząt. - Jadąc wolniej, jesteśmy w stanie szybciej zareagować - przestrzega specjalista.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy z Kacprem Kowalczykiem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Kacper Kowalczyk (przyrodnik)

Data emisji: 21.05.2015

Godzina emisji: 11.23

kb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagadki przyrodnicze i ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 21:31
Zapraszamy na dwie zagadki - przyrodniczo-chemiczną i chemiczno-ekologiczną.
rozwiń zwiń